Genel Bilgiler

Kuzey Amerika kıtasına yerleşmiş olan Amerika Birleşik Devletleri, çok yeni bir tarihe sahip olmasına rağmen bugün, dünyanın en büyük güçlerinden biri durumundadır. Hatta dünyayı şekillendiren en büyük devlet olduğunu söyleyebiliriz. Çok büyük bir coğrafyaya yayılmış olan bu ülke 50 eyaletten oluşur ve başkanlık sistemi ile yönetilir. Ekonomik açıdan oldukça refah bir ülkedir. Sahip olduğu coğrafya nedeniyle ülke içerisinde bölgeler arası saat ve iklim farklılıkları görülür. Güney kesimler daha sıcak olduğundan çöller çoğunluktadır, kuzey kesimler de daha ılıman veya soğuk olduğundan daha yeşil alanlar yaygındır. Sınır komşuları Kanada ve Meksika’dır. Başkenti Washington D.C.’dir. Ülke eyaletlerden oluşmasına rağmen Washington DC, bir eyalet değildir ve herhangi bir eyalete de bağlı değildir. Kendi başına bir şehirdir diyebiliriz.

Amerikada Yaşam

Amerika için “özgürlükler Ülkesi”, “hayaller ülkesi” ve “macera ülkesi” gibi birçok yerinde yakıştırmalar yapılmıştır. Bir kere Amerika’ya gittikten sonra neresinde olursanız olun çok uygun fiyatlara birçok yeri gezebilirsiniz. Great Canyon, Niagara Falls, Disneylands, Miami Beach’in yanında birçok müze, sergi, tiyatro, müzikal ve daha saymakla bitmeyecek kadar çok gezilecek yer ve yapılacak aktivite vardır. İngilizce öğrenmek ancak Amerika’da bu kadar zevkli olabilir. Tam anlamıyla bir macera ülkesi olan Amerika’da konuşulan İngilizce, aksan olarak da oldukça açık ve nettir.

Amerika’da 50 eyalet vardır ve bu her bir eyalet, birbirinden çeşitli tarzlarda ayrılır ama hepsinin kendine özgü güzellikleri mevcuttur. Kimileri İstanbul, Londra gibi çok kalabalık ve hareketli, kimileri de daha sakindir. Yapılan aktiviteler büyük oranda eyaletin bulunduğu coğrafyanın şartlarına göre değişir. Amerika’da insanlar çok çalışırlar bu yüzden boş vakitlerini de en iyi şekilde değerlendirmeye gayret gösterirler. Bu boş zamanlarda kır gezileri, arkadaşlarla yemek yeme, sinema, kamp, gibi aktivitelerle boş zamanlarını doldururlar. Hatta insanların bu ihtiyaçları doğrultusunda aktiviteler kapalı alan aktiviteleri ve açık alan aktiviteleri olarak nitelendirilir.

Asla atlanmaması gereken nokta Amerikalıların inanılmaz sıcakkanlı ve güler yüzlü insanlar olduklarıdır. İngiltere’de insanlar yolda yürürken birbirlerine gülümser ve mutlaka “Merhaba!” der, Amerika’da da aynı kural geçerlidir ancaktek farkla, onlar “Merhaba! Nasılsınız?” demeden geçmezler.

Genellikle aileler şehrin biraz dışında müstakil evlerde yaşarlarken genç kesim de şehir merkezlerinde apartmanlarda yaşarlar. “Aile” kurumu Amerikalılar için çok değerlidir. Bu sebeple aileler için yaşanması gereken ev profili her zaman bahçeli müstakil evlerdir. Bir dil okuluna giderseniz ve konaklamanızı aile yanı konaklama olarak ayarlarsanız tam bir Amerikan aile yaşamı deneyimi elde etmiş olursunuz.

Amerika’da yaşam ile ilgili söylenecek çok şey vardır. Yapılacak en yerinde hareket onu bizatihi deneyimlemektir. Bu konuda tecrübeli ekibimiz sizin için en uygun programı bulmanıza yardımcı olup bu deneyimi sizin de yaşayabilmeniz için size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN