Amerika F1 Öğrenci Vizesi için Gerekli Olan I-20 Formu Nedir?

Amerika’da eğitim almak her gencin hayalidir. Fakat söz konusu vize olduğunda öğrencileri farklı bir endişe sarmaktadır. Özellikle siyasal hareketliliklerden ivedilikle etkilenen bürokrasi süreci yurtdışında eğitim almaya karar vermek kadar stresli bir dönemeçtir.

İster dil okulu olsun, ister üniversite veya master, Amerika’da tam zamanlı eğitim alacak olan tüm öğrenciler için vize sürecinin olmazsa olmazı I-20 Formu’dur. Peki I-20 formu nedir?

I-20 Formu, Amerika’da eğitim alacak olan öğrenciler için, eğitim alacakları kurum tarafından düzenlenen bir belgedir. Göçmen olmayan, yaşı kaç olursa olsun veya hangi eğitim programına dahil olursa olsun I-20 formu olmadan bir öğrencinin öğrenci vizesine başvuru yapması olanaksızdır.

Eğitim kurumu tarafından öğrenci için düzenlenen ve gönderilen I-20 belgesi, F1 vizesi için en temel kıstastır. I-20 formunun içeriği daha çok öğrencinin eğitim ve maddi durumu ile ilgili bilgileri içermektedir.

Bir eğitim kurumunun I-20 formunu düzenleyebilmesi için öğrencinin eğitim için gerekli olan ücreti okula iletmiş olması gerekir. Okul ücreti dışında eğitim süresince öğrencinin yaşam maliyetlerini karşılayabileceğini gösteren maddi dökümanların da okula iletilmiş olması gerekmektedir. Yaşam maliyetleri genelde Amerika’da eğitim alacağınız hafta sayısı ile 350 Dolar’ın çarpılması ile hesaplanmaktadır. Örneğin: Amerika’da 12 haftalık bir dil eğitimine gidecek olan bir öğrencinin I-20 Formu’nun düzenlenebilmesi için; 12 haftalık dil eğitiminin ücretini okula iletmiş olması gerekir. Eğitim ücreti dışında 350 Dolar X 12 Hafta= 4.200 Dolar öğrencinin veya öğrenciye sponsor olan yakınının hesabında bulunmalıdır. Gerekli bu finansal dökümanlar sağlanmadan I-20 formunun düzenlenmesi mümkün değildir.

I-20 formu en az pasaport kadar hayati öneme sahip bir belgedir. I-20 formunun kaybolması durumunda hem eğitim alacağınız kurum hem de konsolosluk ile sorun yaşamanız muhtemeldir. Çünkü I-20 Formu sizin kimliğiniz gibidir. Eğitim alacağınız okul, eğitim süresi, eğitimin içeriği ve finansal bilgilerinizin tamamı bu belge ile düzenlenmiştir. Bu belgenin kaybolması hem Amerika’ya girişte hem de orada eğitim aldığınız süre boyunca sizi zor durumda bırakacaktır. Bu yüzden size önerimiz kimliğinize ve pasaportunuza sahip çıktığınız gibi I-20 formunuza da sahip çıkmanızdır.

I-20 belgesinin düzenlenmesi ortalama 15-20 gün sürmektedir. Eğitime başlayacağınız süreyi de göz önünde bulundurduğunuzda bu süreye dikkat etmenizi öneriyoruz. I-20 belgesinin hazırlanması aşamasında doğabilecek sorunları, aksaklıkları göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririz.

I-20 formunun geçerliliği eğitim süresinin tamamını kapsamaktadır. Eğitim alacağınız süre sona erdiğinde I-20 formu da geçerliliğini kaybedecektir. Eğer eğitim sürecinizi uzatacak olursanız I-20 formunuzu da yeniden düzenletmeniz gerekmektedir.

Bizler Academy Universal Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak vize sürecinde güçlü vize departmanımız ve bilinçli eğitim danışmanlarımız sayesinde stressiz ve rahat bir vize süreci geçireceğinizin teminatını veriyor ve sizleri ofisimize bekliyoruz.

 

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN