Amerika'da Üniversite

Amerika sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok yerinden gencin en çok üniversite eğitimi almak istediği ülkelerden biridir. Kaliteli bir eğitim sistemi vardır ve buradaki üniversitelerden aldığınız diplomayla dünyanın neresinde olursa olsun, herkesten bir adım önde olacaksınız. Amerika’daki eğitim sistemi kimilerine anlaşılması zor gelebilir. Örneğin birçok kişi Türkiye’de ön lisans eğitimi veren yüksekokullarla Amerika’daki iki 2 senelik kolejleri aynı değerde görmektedirler. Ancak Amerika’da bu tarz ön lisans eğitimi veren kolejler aslında lisans eğitiminin önemli bir parçasıdır ve 4 burada aldığınız derslerden sonra 4 yıllık üniversitede lisansınızı tamamlarsınız. Bu oldukça yaygın bir sistemdir ve maliyet açısından da çok daha ekonomiktir.

Amerika’daki eğitim sistemi ilköğretim, orta öğretim ve yükseköğretim şeklinde sınıflandırılabilir. Bunlardan ilköğretim ve ortaöğretim temeldir ve zorunludur. Bu ikisinin süreleri genellikle eyaletten eyalete değişirler. Ortaöğretimden sonra yükseköğretim aşamasına geçilir. Bu aşamada da karşımıza birkaç aşamalı bir yapılanma çıkar. Bu yapılanmaları şu şekilde açıklayabiliriz:

Ön Lisans Eğitimi
Amerika’da ön lisans eğitimi 2 senelik kolejlerde verilir. Bunlara genellikle “Community College” denir. Öğrenciler burada 2 yıl boyunca birbirinden farklı alanlara ait belli zorunlu dersleri alırlar. Bu ön lisans eğitimini başarıyla bitirdiğinizde alacağınız diploma, ön lisans diplomasıdır ve “Associate’s Degree” olarak adlandırılır. Burada alacağınız 2 senelik eğitimden sonra aldığınız dersleri 4 senelik bir üniversiteye saydırabilir ve oraya geçiş yapabilirsiniz. Bu yol, hem Amerikalılar arasında hem de Amerika dışından oraya okumaya giden öğrenciler arasında en yaygınıdır, çünkü bu kolejlere girmek hem daha kolaydır hem de daha az maliyetlidir. Kolejlerin masrafları yaşam giderleriyle beraber yıllık yaklaşık olarak 10-15 bin USD civarlarındadır.

Lisans Eğitimi
Lisans eğitimi üniversitelerde 4 yıl olarak verilir. Yıllık fiyatları, yaşam giderleriyle de birlikte yaklaşık 25-40 bin USD arasında değişmektedir. Ortaöğretimini başarıyla bitirenler ya bir kolejde 2 senelik eğitimlerini alıp sonra 4 senelik bir üniversiteye geçiş yaparlar ve 2 sene de burada okuyup 4 senelik eğitimlerini tamamlamış olurlar. Ya da, bir diğer alternatif olarak, direk 4 senelik üniversitelere girip burada lisans eğitimlerini tamamlarlar, ancak bu biraz daha zor ve maliyetli bir yoldur. Burada ilk iki sene, kolejlerde verilen derslerin birçoğu zorunlu ders olarak verilir. Asıl bölüm tercihi ise 3. Sınıfta yapılır, yani 3. Sınıfa geçtiğinizde okumak istediğiniz bölümü seçersiniz -ki buna Amerikalılar “major” demektedir- ve bundan sonraki iki sene bölümünüzle ilgili dersler alırsınız. Lisans eğitimini başarıyla bitirdiğinizde lisans diplomanızı, yani “Bachelor’s Degree” alırsınız.Amerika’da bir üniversitede lisans eğitimi alırken başka bir bölüme dilediğiniz kadar geçiş yapabilme hakkınız vardır. Ancak bu durumda alacağınız fazladan dersler hem yüklü miktar paranızı hem de uzun zamanınızı harcamanız gerekir. Bu sebeple gerçekten ne okumak istediğinize iyi karar vermenizi öneririz. Danışmanlarımız bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN