Avustralya’da Üniversite

Genel Bilgiler

Avustralya, her ne kadar Türkiye’ye uzak bir ülke olsa da birçok insan için özellikle doğası ve bulunduğu coğrafya itibariyle çekici gelmektedir. Birçok kişi turistik amaçlı gezmenin yanında orada eğitim almayı da istemekte. Ayrıca Avustralya’da üniversite eğitiminin kalitesi çok yüksektir. İngiltere ve Kanada’da olduğu gibi Avustralya’da da hükümet, eğitime büyük özen gösterir. Bu sebeple Avustralya’da üniversite eğitimi almanın büyük avantajları vardır.

Avustralya üniversitelerinin tamamı YÖK denkliğine sahiptir. Ülkeye döndüğünüzde diplomanızla kariyerinize herkesten bir adım önde başlayabilirsiniz. Ayrıca orada bir üniversite bitirdikten sonra Avustralya hükümeti sizlere 1 yıllık oturma çalışma hakkı tanımaktadır. İsterseniz bundan sonraki adım olarak ülkenize dönüp iyi bir kariyer başlangıcı yapabilirsiniz, isterseniz başka bir ülkede bir iş başvurusunda bulunabilirsiniz, çünkü Avustralya üniversiteleri tüm dünyaca tanınmaktadır, ya da isterseniz Avustralya’ya göçmenlik için başvurabilirsiniz. Avustralya’da bu kadar sene üniversite okuyarak kalıp sonrasında bir de iş deneyimi edindikten sonra göçmenlik şartları sizin için çok daha kolay olacaktır.

Avustralya hükümeti yabancı öğrencilere haftalık 20 saatlik bir çalışma izni vermekte. Bir öğrenci, Avustralya’da haftalık 20 saatlik bir çalışma ile konaklama ve diğer yaşam masraflarını rahatlıkla karşılayabilir. Ancak yıllık eğitim masraflarını bu kadarlık bir bütçeyle karşılayamaz. Bu sebeple öğrenci, okul parasını ayrıca hesaplamalıdır.

Avustralya’da üniversite eğitiminin yıllık maliyeti yaklaşık 15.000 – 30.000 AUD arasında değişebilen miktarlardadır.

Avustralya’da Foundation Programı

Avustralya eğitim sistemi biraz İngiltere’yi biraz da Amerika’yı anımsatır. İngiltere’deki gibi temel derslerin ve Avustralya’da yaşamaya adapte edici bir eğitimin verildiği Foundation programına sahiptir. Özellikle yabancı öğrenciler için hazırlanmış bir programdır. Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler çoğunlukla foundation programını almak zorundadırlar. Foundation programı da öğrencilerin Avustralya dışında aldıkları lise eğitiminin Avustralya’dakine denk olmaması sebebiyle üniversiteye başlamadan dışarıdan gelen bu öğrencileri de bu seviyeye getirmek amaçlı hazırlanmıştır.

Avustralya’da bir foundation programına katılabilmeniz için IELTS 5.0 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekir. Eğer böyle bir skorunuz yoksa mutlaka öncesinde bir dil eğitimi almanızı öneririz. Foundation’ı okurken de İngilizcenizi akademik bir eğitim için yeterince pratik etme fırsatınız olacaktır.

Avustralya’da Ön Lisans Eğitimi

Avustralya’da 1 yıllık Foundation programını tamamladıktan sonra genellikle 2 sene süren bir ön lisans eğitimi alabilirsiniz. Burada verilen dersler, Amerika’daki Community College’lerdeki gibi 4 yıllık üniversitelerin ilk 2 sene verdikleri temel zorunlu derslerden oluşur. Bu okulları başarıyla tamamlayan öğrenciler 4 yıllık bir üniversiteye transfer olup lisans tamamlayabilirler.

Bu okullar genellikle TAFE diye adlandırılır ve yıllık maliyetleri 10.000– 12.000 AUD kadardır. Aynı zamanda devletten bağımsız özel ön lisans programları da vardır.

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Avustralya’da lisans 4 veya 5 yıl sürebilmektedir. Bu süre genellikle okunacak bölüme göre değişiklik gösterir. Öğrenciler liseyi bitirdikten sonra önce 2 yıllık ön lisans programlarına geçip sonrasında 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilecekleri gibi lise mezuniyeti itibariyle direk 4 yıllık bir üniversiteye de başvurabilirler. Avustralya’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından ve ayrıca tüm dünya tarafından tanınan üniversitelerdir. Burada öğrenciye 4 yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yıllık çalışma ve oturum hakkı verilir. Sonrasında da eğitimini ve iş deneyimini Avustralya’da edindiği için göçmenliğe başvurması ve bu başvurunun olumlu sonuçlanması ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Avustralya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul

Avustralya üniversitelerine girişte Türkiye’de bir üniversite sınavına girmiş olmanıza gerek yoktur, lise diploması ve transkript sunmanız gerekecektir. Avustralya’da her üniversite kabul şartlarını kendisi belirler. Elbette ki iyi bir not ortalaması ve ileri seviyede İngilizce bilgisi her zaman sizi ön sıralara alacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN