Dil Eğitimi Alırken Çalışmak Mümkün mü?

Dil öğrenme gereksinimi ile artan yurtdışı eğitim talebi beraberinde farklı talep ve beklentileri getirmektedir. İster kısa süreliğine olsun ister uzun dönem, dil eğitimine giden birçok kişi eğitim aldığı süre boyunca genelde çalışmak ister.

Çalışma ortamının pratik yapmak için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünen öğrenciler eğitim için bilgi almaya geldiklerinde genelde iş imkanlarını da sorarlar. Bu sorudan yola çıkarak dil eğitimi alırken çalışmanın mümkün olup olmadığı üzerinde durmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var, dil eğitimi için gittiğiniz her ülkede yasal olarak çalışma izni almanız mümkün değildir. Hatta dil eğitiminiz ötesinde üniversite eğitim sürecinde de buna imkan tanımayan ülkeler olabilmektedir. Bu tamamen eğitim almak için gittiğiniz ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal düzeni ile alakalıdır.

Genellikle üniversite, master ve doktora eğitimlerinde çalışma izni alabiliyorken, dil eğitim söz konusu olduğunda bunun pek mümkün olmadığı görülür. Yani yabancı dil öğrenmek için bir ülkeye gittiğinizde resmi olarak çalışma izniniz bulunmaz. Yasa dışı yollarla çalışan çok sayıda öğrenci bulunmasına rağmen bizler size bu yolu önermiyoruz. Gayri resmi yollar üzerinde çalışmanız eğitiminizin iptal edilmesinden tutun da o ülkeden sınır dışı edilmeye kadar giden katı kurallarla ve yaptırımlarla karşılaşmanıza yol açmaktadır.

Dil eğitimi alırken çalışmak isteyen öğrencilere önerdiğimiz en güzel alternatif genelde İrlanda olmaktadır. İrlanda 25 hafta ve üzerinde dil eğitimi alan herkese resmi olarak çalışma izni vermektedir. Hatta 25 haftalık eğitiminiz sona erdiğinde dahi ekstra 2 ay daha İrlanda’da kalıp çalışmanıza da onay vermektedir. Yani 6 aylık bir dil eğitimi için İrlanda’ya gittiğinizde resmi olarak 8 aylık çalışma izni elde etmiş olursunuz. Aynı şekilde Avusturalya’da da 24 hafta ve üzeri eğitimlerde resmi olarak çalışma izni elde edebiliyorsunuz.

Eğer illa ki dil eğitimi süresinde çalışmak ve para kazanmanın yanı sıra iş ortamında dilinizi geliştirmek istiyorsanız, bunu yasal yollarla yapmanızı öneriyoruz. Kaldı ki bir ülkede eğitim süresince çalışma izninin bulunuyor olması, kesin o ülkede bir iş bulabileceğiniz ve çalışabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü asgari düzeyde dil bilmeden iş bulmanız da, bir şekilde bulmuş olduğunuz işte çalışmanız da çok zordur.

Bu süreç genel olarak profesyonel danışmanlık ve destek bekleyen bir süreçtir. Bizler ise bu noktada sizlere yardımcı olmaktan ve yol göstermekten mutluluk duyuyoruz. Bu mutluluğu birlikte paylaşmak için sizleri ofisimize bekliyoruz...

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN