İngiltere'de Sağlık ve Konaklama İmkanları Nasıldır?

Her yıl dünyanın her yerinde bulunan yüz binlerce öğrenci İngiltere’de dil eğitimi almaktadır. Gelmeden önce öğrencilerin ve ailelerinin bilmesi gereken 2 önemli konu başlığı bulunmaktadır: Sağlık ve Konaklama.

İngiltere’ ye yıl boyunca devamlı yağış alan bir iklim tipi olan ‘’ılıman okyonusal iklim’’ hakimdir.  Orada yaşayan kişilere göre İngiltere’nin sisli havası normaldir. Fakat bizim Türk öğrencilerimiz için bu durum biraz farklı olabilir ve hafif rahatsızlıklar geçirebilirler. Bu nedenle oraya gitmeden önce sağlık hizmetiyle alakalı bilememiz gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır.

İngiltere’deki sağlık sistemi NHS National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmeti) diye tanımladıkları bir kuruluş üzerinden yürütülmektedir. Bu kuruluş 1948 yılında kurulmuş bünyesinde alanında uzman, profesör bulunduran ülkede yaşayan herkese eşit olarak sağlık hizmeti sunmak amacıyla kurulan bir kuruluştur. Bizim tavsiyemiz öğrenciler İngiltere’ye varır varmaz, yaşadıkları evin yakınlarında bulunan sağlık merkezine giderek kayıt olmalarıdır.

Bunlara ek olarak, hasta oldukları zaman 999 numaralı telefonu aradıklarında alanında uzman kişiye durumları hakkında bilgi verdiklerinde yapması gerekenlerle ilgili karşı taraf bir açıklamada bulunur. Tam olarak öğrenci İngilizce bilmese bile gece saat kaç olursa olsun telefondaki yetkili Türkçe tercüman aracılığıyla birkaç direktifte bulunur eğer daha ağır bir durum söz konusu ise gereken yapılır.

Öğrenciler İngiltere’de eğitimlerine başlamadan önce hangi konaklama tipinde kalacaklarına kesinlikle karar vermelidir. Eğer kalacağınız yeri seçmediyseniz emin olun size maliyeti daha pahalıya gelecektir. İngiltere’de dil okulların genel olarak sunduğu iki farklı konaklama seçeneği vardır.

Birincisi İngiltere’de aile yanı konaklama, diğeri yurt konaklamadır. Aile yanı konaklama çeşidi bizim Türkiye’de karşılığı olmayan bir konaklama türüdür. Genelde İngiltere’de okullar kendi isteklerine göre evlerinde bir veya daha fazla odayı kiraya vermek isteyen aileleri belli kriterlere tabii tutarak değerlendirir ve bunun sonucunda öğrencinin isteğine paralel olarak onları yerleştirir. Bazı öğrenciler kaldıkları ailelerden memnunken bazıları memnun olmayabilir. Şunu unutmayın, aileler her zaman size vakit ayıramaz, her zaman onlarla İngilizce pratik yapamazsınız sonuçta onlarında bir hayatı var. Bunlara dikkat ederek seçiminizi yapın.  Genelde bu konaklama tipi yarım pansiyon şeklindedir. Aile yanında yapacağınız sabah kahvaltısını bir Türk kahvaltısı olarak hayal etmeyin. Sabah kahvaltısı bir kase keloks ve bir fincan kahve şeklindedir.

İngiltere’de yurt konaklama seçeneği, kuldan okula değişiklik göstermekle birlikte tek veya çift kişilik seçenekler mevcuttur. Tek kişilik odalar genellikle wc, banyo odanın içinde bulunur.  Her kat 4-8 odadan oluşur ve öğrencilerin sosyalleşebileceği ortak alan vardır. Burada TV, koltuklar, masa, mutfak araç ve gereçleri öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Genellikle kat arkadaşlarınız farklı milletten gelen kişilerden seçilerek ona göre yerleştirilmiştir. Böylece hem İngilizcenizi geliştirebilir hem de farklı milletlerden olan kişilerle arkadaş, dost olmuş olursunuz.

Üçüncüsü, İngiltere’de kendiniz oda kiralayabilirsiniz. Bizim fikrimiz, İngiltere’ye gitmeden önce ortamı tanımak adına en az 4 hafta okulun sunduğu konaklama seçeneklerinden birini seçip, az çok orayı öğrendikten sonra kendiniz odanızı görerek kiralayabilirsiniz.  Emlakçıdan kiraladığınız zaman Türkiye’deki gibi 2 kira depozit ve 1 aylık kira talep ederler. Ayrıca İngiltere’de bulunduğunuz sürece konakladığınız yerlerin adresini isterler. Bilinmesi gereken önemli bir nokta da depozit konusudur. Siz odadan ayrılır ayrılmaz size direk vermiş olduğunuz depozitoyu vermezler. Üzerinden en az 1 hafta geçmesi gerekir.

Yukarıdaki sunduğumuz seçeneklerden fiyat olarak en uygunu üçüncü olandır. En pahalısı ve konforlusu yurt konaklama seçeneğidir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için Academy Universal Yurtdışı Eğitim’i arayabilir ve danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.  

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN