Ingiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans programları çoğunlukla 1 yıl sürmektedir. Bu bir yıl 3 dönemden oluşmaktadır. İlkk iki dönem Türkiye’de olduğu gibi ders alınan dönemlerdir. Ancak Türkiye’de tez yazımı 2. Sene olurken İngiltere’de bu 3. Dönem olan yaz dönemidir. Böylece 1 sene içerisinde yüksek lisansınızı bitirebilme şansına sahip olursunuz.

İngiltere’de bir yüksek lisans programına katılabilmeniz için her okulun istediği belli şartlar vardır. Bunlardan bir sahip olmanız beklenen İngilizce seviyesidir. Bu da genellikle IELTS 6 veya 6,5’tur fakat kimi okullarda 7 gibi daha yüksek skorlar da istenebilir.

İngiltere’de yüksek lisans yapabilmeniz için aranan bir diğer kriter lisans not ortalamanızdır. Eğer girmek istediğiniz üniversitenin sizden beklediği not ortalamasından düşük bir ortalamaya sahipseniz, okul başvurunuzu kabul etmez. Ancak bu gibi durumlarda bir Pre-Master programı önerilebilir. Böylelikle herhangi bir sınava girmeden yüksek lisansa direk geçiş yapabilme imkanını yakalamış

Pre Master Programı

Pre-Master programı, bir çeşit yüksek lisans hazırlık programıdır. Genellikle üniversitelerden bağımsız kurumlar tarafından verilir. Bu kurumların kimi üniversitelerle anlaşması vardır ve eğer Pre-Master programını bu kurumlardan birinde başarıyla tamamlarsanız, o kurumun anlaşmalı olduğu üniversitelerden birine kayıt olabilmeniz garanti hale gelir.

1 veya 2 akademik dönem sürebilen bu programların süresi, sizin ihtiyacınıza göre belirlenir. Bir Pre-Master programına katılabilmeniz için en az intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir, bu da yaklaşık olarak IELTS 5,5’e denk gelir. Eğer İngilizceniz bu seviyede değilse öncesinde bir dil eğitimi almanızı öneririz.

Pre-Master programında alacağınız dersler 2 ana bölüme ayrılır:

  1. Academic Skills
  2. Specialist Subjects

Academic Skills dersler genellikle İngilizceyi akademik anlamda kullanımınız, bilgisayar kullanım teknikleri, araştırma teknikleri gibi temel akademik teknikleri öğretir. Specialist Subjects dersleri ise tamamlamak istediğiniz yüksek lisans programına yönelik derslerdir. Pre-Master programları sizleri hem okumak istediğiniz yüksek lisans programına hem de İngiltere eğitim sistemine sizleri en iyi şekilde hazırlar. Aynı zamanda bu programlar, İngiltere’de yüksek lisansa kabulü çok daha kolaylaştıran ve hatta garantileyen programlardır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN