İsviçre'de Dil Eğitimi

Federal cumhuriyet ile yönetilen İsviçre, 26 kantondan oluşur.  Batı Avrupa’da bulunan İsviçre, Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya ile sınır komşusudur. Başkenti Bern şehridir. Zürih, Lozan ve Cenevre ise diğer önemli şehirlerindendir. İsviçre’de 4 resmi dil konuşulur. Bunlar; Fransızca, Almanca, Romansça ve İtalyanca’dır.  Denize kıyısı olmayan, etrafı Alp dağları ile çevrili olan İsviçre’de, kış turizmi sektöründe dünyada önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Kış turizmi dışında, İsviçre ekonomisi Bankacılık, Enerji, Otomotiv sektörlerine dayanır.

Avrupa’nın merkezinde bu ülkede Dil eğitimi alırken, hem farklı kültürlerin nasıl bir arada yaşadıklarına sahip olacaksınız hem de alacağınız Almanca, Fransızca veya İtalyanca dil eğitimi konusunda kendinizi geliştireceksiniz.  İsviçre’de üniversite eğitim seviyesi oranı oldukça yüksektir. Buraya bu 3 dilden birini öğrenmeye gelen öğrenciler aynı zamanda İngilizce seviyelerini de ciddi anlamda geliştireceklerdir. İsviçre’deki Dil Okulları genel olarak dünyanın her yerinde şubesi olan kendini ispat etmiş okullardandır. Bu okulları İsviçre Hükümeti, sıklıkla kontrol etmektedir.

Neden İsviçre’de Dil Eğitimi?

  • Fransızca, Almanca, Romansça ve İtalyanca olmak üzere 4 resmi dilinin bulunması, İsviçre’de Dil Eğitimi almak için en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

  • Ülkede bir dili öğrenirken diğer dillere de yatkınlığınızı ölçebilir, kendinizi keşfedebilirsiniz.

  • İsviçre, köklü bir geçmişe sahip, farklı kültürlerle yoğrulmuş, bir ülkedir. Dolasıyla, İsviçre’de Dil Eğitimi almak isteyen öğrenciler hem dil öğrenip hem de kendilerini geliştirerek, olaylara bakış açılarını genişletebilirler.

  • İsviçre’de yaşayan yabancıların nüfusunun fazla olması da öğrencilerefarklı aksanları dinleme ve öğrenme olanağı sağlar.

  • Coğrafi konum olarak, Türkiye’ye çok uzak mesafede olmaması da diğer önemli nedenler arasında gösterilebilir. İsviçre’ye uçakla yaklaşık olarak 2-2.5 saatte ulaşmanız mümkündür.

  • İsviçre, Schengen alanı içerisindedir. Dolayısıyla, almış olduğunuz vize ile diğer Avrupa ülkelerini tekrar vizeye başvurmadan seyahat etme olanağına sahipsiniz.

  • Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan İsviçre’de suç oranın düşük olması da önemli nedenler arasında gösterilebilir.

Sosyal Yaşam

İsviçre, tüm dünya genelinde tarafsız ve güvenlik seviyesi yüksek olan bir ülke olarak bilinir. İsviçre’nin tarafsız olması ve güvenlik seviyesinin yüksek olmasının bir göstergesi de dünyada saygın ve bilinen bankaların çoğunun merkezinin İsviçre’de bulunmasıdır.

İsviçre’de nüfusun büyük çoğunluğunu başka ülkelerden gelen insanlar oluşturur. Kültür çeşitliliğinin fazla olduğu İsviçre’de yaşam standartları, refah düzeyleri oldukça yüksek olan bir ülkedir. Kişi başına düşen milli gelir diğer Avrupa ülkelerine kıyasla göre daha yüksektir.

Eğitim seviyesinin yüksek olması ile paralel olarak, genelde İsviçre’de yaşayan insan kurallara uyan, cana yakın insanlardır. İsviçre sokaklarında yürüdüğünüzde temiz caddeleri ile beraber insanların birbirlerine karşı nasıl saygılı davrandığını gözlemlemeniz mümkündür.

İsviçre mutfağı kendilerine has yemeklerinin dışında, Alman, Fransız ve İtalyan mutfağının sentezlenmesiyle oluşmuştur. Ülkede her damak tadına uygun yemekler, içecekler çeşit çeşit restoranlar, kafeler bulunur.

İsviçre’nin para birimi İsviçre Frangı’dır. İsviçre Frangı, İsviçre dışında Lihtenştayn’da kullanılır. İsviçre, Schengen alanında olmasına rağmen para birimini değiştirmeyen, Avrupa’da ülkelerin Euro para birimine geçişinden sonra, kullanılan tek ve son frank para birimini kullanmaktadır. 

İsviçre, ulaşım konusunda özellikle demiryolları ağı çok gelişmiş bir yapıdadır. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine dakik ve konforlu bir şekilde seyahat etmeniz mümkündür. Tren, tramvay, taksi, otobüs gibi konforlu toplu taşıma araçlarının yanı sıra bölge halkı bisikleti de yaygın olarak kullanmaktadır. İsviçre’de şehir içi ulaşımda trafik sorunu yaşanmamaktadır.

Zürih

İsviçre’nin en büyük şehirleri olan Zürih, Zürih Kantonu’nun başkentidir. Eğitim, turizm, kültür ve sanat merkezi olma özelliğinin yanı sıra ekonomik açıdan da İsviçre’nin kalbi olma özelliğini taşımaktadır.  Almanca Dil Eğitimi almak isteyen öğrenciler için bir diğer seçenek de Zürih’te Almanca eğitimi almaktır. Çünkü Zürih’te yaşayan halkın çoğunluğu Almanca bilmektedir.

Lozan

Cenevre Gölü’nün kıyışınsa olan Lozan, Vaud Kantonu’nun başkentidir. Bölgede yaşayan halkın çoğunluğu Fransızca bilmektedir ve Fransızca konuşmaktadır. Özellikle Fransa’da Fransızca öğrenmek isteyen öğrenciler için Lozan’da Fransızca öğrenmek de bir alternatif sayılabilir. Lozan’ın ulaşım ağı çok gelişmiştir. Otobüs, metro, tren hatları ulaşım araçlarındandır. Şehirde genellikle troleybüs dedikleri elektrikle çalışan otobüsler kullanılır. Şehirde her yaz çeşit çeşit kültür ve sanat festivalleri düzenlenir.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN