Kanada'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Nitelikli bir üniversitede eğitim almak, üniversite çağına gelmiş her gencin hayalidir. Siyasal ve ekonomik sorunlardan sıyrılıp, huzur ve güven içinde nitelikli üniversitelerde lisans eğitimi almak eskiden çok imkansız veya tabu olarak görülse de; şimdilerde Türkiye’nin herhangi bir şehrinde okumak kadar normal olarak algılanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise gelişen teknoloji ve ulaşım araçları vasıtası ile uzakların daha yakın olmasıdır.

Global bir köy haline gelen dünyada, başka bir kıtada lisans veya yüksek lisans eğitimi tamamlamak belki de bir insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve unutulmaz deneyimdir. Bu deneyimi defalarca kez dünyanın en yaşanılası ülkesi seçilen Kanada’da yaşamaya ne dersiniz?

Kanada üniversitelerine kayıt için gerekli olan en temel şart lise mezunu olmanızdır. Lise eğitimini tamamlamamış olan öğrenciler, üniversite programlarına başvuru yapamamaktadırlar.

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin an az B2 (orta) seviyesinde İngilizce biliyor olmaları gerekmektedir. İngilizce bilgisi olmayan öğrencilerin, üniversite sınavı öncesinde İngilizce hazırlık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.

B2 seviyesinde İngilizce bilgisi bulunan bir öğrencinin Kanada’da üniversite eğitimi alabilmesinin iki farklı alternatifi vardır. Bunlardan ilki, hazırlık eğitiminin ardından hemen 4 yıllık lisans eğitimine başlamaktır. Başvuru yapılması düşünülen her okulun talep etmiş olduğu özel kriterler bulunabilir. Daha ileri seviyede İngilizce, oldukça başarılı bir lise eğitimi almış olmak, iyi derece referanslara sahip olmak… istenebilecek kriterlerden bazılarıdır. Bu kriterler ve talepler okuldan okula hatta bölümden bölüme farklılık göstermektedir.

Kanada’da üniversite eğitimi almanın ikinci bir yolu ise öncelikle 2 yıllık eğitim veren yüksek okullara kayıt olmaktır. Yüksekokulda 2 yıllık eğitimini tamamlayan öğrenciler, lisans eğitimlerine 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin 3. Sınıfından başlayabilmektedirler. Hatta birçok üniversite, yüksek okulu tamamlamış öğrenciden çok spesifik kriterler beklemeden koşulsuz kabul edebilmektedir.

Yüksek okullara kayıt olan öğrenci sayısı, 4 yıllık lisans eğitimlerine başvuru yapan öğrenci sayısından fazladır. Bunun sebebi, yüksek okulların bazı avantajlarının bulunmasıdır. Bunlardan bazıları:

-        Yüksek okullara kabul almak, 4 yıllık üniversitelere kabul almaktan daha kolaydır.

-        Yüksek okulların eğitim harçları, 4 yıllık üniversitelere nazaran daha uygundur.

-        Yüksek okullar öğrencilerden teferruatlı kriterler talep etmemektedirler.

Kanada’daki birçok üniversite, kabul için öğrencilerden yüksek lise not ortalaması beklemektedir. Genelde 10 üzerinden 7,5, ya da 4 üzerinden 3 gibi başarı kriterleri bulunur. Lisedeki başarı eğrisi yüksek olmayan öğrencilerin direkt 4 yıllık üniversitelere kabul almaları zordur. Bu yüzden not ortalaması düşük olan öğrenciler öncelikle yüksek okullara başvuruda bulunmalıdır. Yüksek okulu başarı ile tamamlayan öğrenciler akabinde 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilmektedirler.

İngilizce seviyesi, yeteri düzeyde maddi gelirin bulunması ve akademik başarı kriteri dışında, mezun olunan lisedeki hocalardan alınacak referans mektupları, kurs ve başarı sertifikaları da üniversitelere kabul için önemli kriterler ve öncelikler arasında yer almaktadır.

Sizler de bu deneyimin bir parçası olmak, dünyanın en iyi okullarında eğitim alırken aynı zamanda kariyeriniz için de sağlam temeller atmak ve çok güvenli bir şehirde yaşama ayrıcalığını yakalamak istiyorsanız bir an önce bizlerle irtibata geçiniz

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN