Kanada'da Üniversite

Son yıllarda Kanada, yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun sebepleri arasında Kanada’daki üniversitelerin YÖK denkliği olmasının yanı sıra dünyaca tanınmaları da sayılabilir. Aynı zamanda Kanada, dünyanın en yaşanılır ülkeleri arasında ön sıralarda olduğu için böyle bir ülkede yaşamayı ve okumayı deneyimlemek isteyen birçok genç vardır.
Kanada’nın 2 resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Bunlardan herhangi birinin konuşulduğu bir bölgede üniversite eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca burada herhangi bir lisans veya yüksek lisans bitirdiğinizde 1 veya 3 yıla kadar Kanada’da çalışma ve oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Kanada’da üniversiteler büyük ölçüde bağımsız kurumlardır. Bu sebeple başvurular üniversitelere yapılır ve her üniversitenin öğrenci kabul kriterleri farklı farklı olacaktır. Elbette ki akademik geçmişinizin başarılı olması ve yabancı dil seviyeniz bu kriterlerin en başlarında yer alacaktır. Bu doğrultuda her üniversite farklı dokümanlar isteyebilir.

 

Kanada’da Eğitim Sistemi

Kanada’nın eğitim sistemi, ABD’deki eğitim sistemine çok benzemektedir. Hem 2 yıllık ön lisans programları veren Community College’lar vardır hem de 4 yıllık üniversiteler. 2 yıllık Community  College’larda aldığınız dersleri birçok 4 yıllık üniversiteye saydırabilir ve kalan 2 seneyi Üniversitede okuyarak lisansınızı tamamlayabilirsiniz. Bu ön lisans programlarının yıllık ücretleri, üniversitelerin yıllık ücretlerinden çok daha düşüktür. Dolayısıyla ilk iki seneyi bu tarz kurumlarda bitirmek daha ekonomik olacaktır.

Ayrıca Kanada Doları kurunun Amerikan Dolarına göre daha düşük olması önemli bir avantajdır. Böylece Türkiye’de bir özel üniversiteye yapacağınız yıllık masrafla yaklaşık aynı miktarlarda eğitim masrafları olur. Bu durumda eğitim aldığınız üniversitenin Kanada’da olması, bütün dünyada geçerliliğe sahip olması ve Kanada’da yaşam deneyimine sahip olmak kar olarak elinizde kalacaktır.

Kanada’da lise, lisans, yüksek lisans ve doktora gibi programlara katılabileceğiniz gibi çeşitli sertifika programlarına da katılabilirsiniz. Lise eğitimi de dahil olmak üzere Kanada’da alacağınız en az 1 senelik eğitimden sonra Amerika veya İngiltere üniversitelerine çok kolay geçiş yapabilirsiniz. Kanada’ya giden öğrencilerimizden bunu yapanlar var ancak çoğu Kanada’da kalmayı tercih etmişlerdir çünkü Kanada’da zaten yeterli kalitede eğitim aldıklarını düşünürler. Kanada’da eğitim gerçekten kaliteli bir eğitimdir, bunun sebebi olarak da hükümetin özellikle eğitim konusuna çok önem vermesini gösterebiliriz. Ayrıca Kanada, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir ve üniversite eğitimi sonrası Kanada’nın yabancı öğrencilere sunduğu oturma ve çalışma izni, insanları orada eğitimlerini tamamlamalarına teşvik ediyor. Yine ister lisans ister yüksek lisans eğitimi olsun Kanada’da bir üniversitede eğitim alırken haftalık 20 saat çalışma izniniz olacaktır. Bu sayede dileyen öğrenciler kendilerine staj da ayarlayabilirler.

 

Kanada’da Ön Lisans Eğitimi

Amerika gibi Kanada’da da Community College adıyla yıllık lisans programlarına hazırlık niteliğinde olabilecek kurumlar mevcuttur. Burada alacağınız dersler genellikle 4 yıllık bir üniversitede saydırılabilip lisans tamamlamanız için yeterli olabilecek derslerdir. Kanada’da direk 4 yıllık bir üniversiteye de başvurabileceğiniz gibi ilk iki sene bu gibi kurumlarda da eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu ön lisans kurumlarının yıllık maaliyetleri, 4 yıllık üniversitelerinin yıllık maliyetlerinden çok daha ekonomiktir. Ayrıca bu tarz bir yol, Kanada’da da oldukça yaygındır.

 

Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada’da üniversite eğitimini tamamlamanın iki çeşit başlangıç adımı vardır. Bunlardan biri, öncelikle 2 senelik Community College ya da Institute gibi isimlerle anılan ön lisans programlarını tamamlayıp burada aldığınız kredileri bir 4 yıllık üniversiteye saydırmak ve 3. Ve 4. Sınıfları üniversitelerde okuyup lisansınızı tamamlamak. Ya da bir diğer yol olarak direk 4 yıllık bir üniversiteye başvurup, lisans eğitiminin tamamını orada almak. Bunlardan ilki, ikincisine göre çok daha ekonomiktir ve çoğunlukla insanlar bunu yapmayı tercih eder. Çünkü aslında Kanada üniversitelerinde ilk 2 sene alacağınız dersler temel, zorunlu derslerdir. Ve bunların aynıları ön lisans programlarında da verilmektedir. Bu sebeple önce ön lisans eğitimi ve sonra da lisans tamamlama için üniversiteye geçiş yapmanız daha mantıklıdır.

Ayrıca Kanada’daki üniversitelerin hepsi YÖK tarafından onaylıdır. Türkiye’ye döndüğünüzde sizi çok parlak bir kariyer geleceği bekliyor olacaktır. Ayrıca bu üniversitelerin dünyaca tanınan üniversiteler olmalarından dolayı bu üniversitelerden aldığınız diplomayla dünyanın her yerinde iyi bir iş deneyimi yaşayabilme fırsatınız olacaktır.

Son olarak, üniversiteyi Kanada’da bir üniversite bitirdikten sonra bazı yerlerde 1, bazılarında 2 ve bazılarında da 4 yıl süreyle oturum ve çalışma izniniz olacaktır. Böylece hem Kanada’da hem okuma hem de çalışma deneyimini edinmiş olacaksınız.

Kanada Üniversitelerine Kabul Koşulları

Kanada’da üniversiteler çoğunlukla özerk kurumlardır, dolayısıyla öğrencinin kabul koşulları her üniversite için farklı farklıdır. Ama her zaman şunu göz önünde bulundurmak gerekir: Kanada’daki üniversitelerin hemen hepsi oldukça prestijli üniversitelerdir ve eğitim kalitesi de oldukça yüksektir. Bu sebeple bu üniversitelere girmek isteyen öğrencilerin başarılı bir akademik geçmişe sahip olması ve tabi ki İngilizce veya Fransızca dillerinden birinin (girmek istedikleri okul hangi dilde eğitim veriyorsa) seviyelerinin de yüksek olması beklenir. Yani, Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmanız, yüksek bir not ortalamasına sahip olmanız, öğretmenlerinizden alacağınız referanslar ya da başka başarı belgeleriniz Kanada’daki bir üniversiteye kabul için önemlidir.

Kanada’da iki resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Üniversitelerde de konuşulan dil, okulun içinde bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişir. Girmek istediğiniz okul, hangi dilin konuşulduğu bölgeyse o dil için yüksek bir skora ihtiyacınız vardır. Eğer sadece dil konusunda yetersizliğiniz varsa önden dil okuluyla da bunu tamamlayabilirsiniz.

Kanada’da çoğu üniversite özerk olarak başvuruları kabul etse de belli bir kuruma bağlı olarak bu işleri yürüten üniversiteler de vardır. Bu durum eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Gitmek istediğiniz yere göre danışmanlarımız sizleri başvuru süreci konusunda en doğru şekilde yönlendirecektir.

Birçok üniversite öğrencinin kendisinin yazacağı bir niyet mektubu ister. Bu mektupta önemli olan, öğrencinin bu okulu ve bu bölümü neden okumak istediğini açıklama şeklidir. Öğrencinin bu konuda yarıştığı belki yüzlerce kişi olabilir, o yüzden niyet mektupları oldukça önemlidir. Öğrenciyi diğer adaylardan ayıran önemli bir kriterdir.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN