Macaristan'da Üniversite

Macaristan, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan ile komşu olan bir Orta Avrupa ülkesidir. Denize kıyısı olmayan Macaristan’da karasal iklim yaşanmaktadır.

Ülkenin nüfusu yaklaşık 10,198,315’tir. Nüfusun %94’ünü Macarlar, %2’sini Romanlar, %1,2’sini Almanlar, geri kalan kısmı da Slovaklar ve diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük başkenti olma özelliğine sahip Budapeşte, Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Buda ve Peşte’nin birleşmesi ile oluşmuştur.

Budapeşte, endüstri, sanayi, ticaret gibi ulusal ve uluslararası hareketliliğin sağlandığı merkezi nokta konumundadır. Osmanlı Devleti’nin 150 yıl topraklarında hüküm sürmüş olduğu Macaristan’da tarihsel kalıntılar şehrin mimarisine de yansımıştır. Tarih ile modernliği aynı havuzda birleştiren ülkede, mimari yapıdan, kültürel yapıya her yerde tarihin izlerini görmek mümkündür.

Sosyal Yaşam

Macaristan, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra yaşam nitelikleri ve standartlarının her geçen gün daha da iyileştiği bir ülke haline gelmiştir. Ülkenin fiziken küçük olması, gezip dolaşmayı ve günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. Fakat Macaristan küçük bir ülke olsa da tarihsel ve kültürel birçok yapı ve bölge bulundurmakta ve buralar gezilmeyi beklemektedir.

Macaristan’a uçakla seyahat edilebildiği gibi otobüsle de seyahat edilebilmektedir. Eğer uçakla giderseniz, İstanbul’dan hareket ettiğinizde 2,5 saat sonra Budapeşte’de olabilirsiniz. Ancak otobüs yolculuğu 24 saat sürmektedir. Macaristan’da gelişmiş bir ulaşım ağı mevcuttur. Kara yolu, demir yolu, hava yolu ve su taşımacılığının çok nitelikli olduğu ülkede, Budapeşte önemli bir kilit noktasını oluşturmaktadır.

1,5 asır Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü ülkede, her şehir ve sokakta Osmanlı izlerini görmek mümkündür. Her türlü kültür, sanat ve festival etkinliklerinin gerçekleştiği Macaristan’da, genç nüfusun fazlalığı dikkat çekmektedir.

Macaristan eğitim sisteminde Alman ekolünden etkilenmiştir. Ülkede Avrupa Birliği standartlarında, nitelikli, modern çağa uygun eğitim-öğretim anlayışı hakimdir. Resmi dil Macar’ca olsa da eğitim dili İngilizce ve Almanca olan okullar mevcuttur.

Macaristan’ın para birimi Macar Forinti’dir. 1 Türk Lirası 91 Macar Forinti’ne eşittir. Macaristan parasının Türk Lirası’ndan düşük olması, Türk öğrencilere maddi açıdan yarar sağlamaktadır. Bu sayede aylık 350-400 Euro ile bir öğrenci yeme, içme, barınma gibi tüm yaşam giderlerini rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Neden Macaristan'da Üniversite?

 • 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren Macaristan’da alacağınız üniversite eğitimi ile mavi diploma sahibi olursunuz. Mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahiptir, bu sayede sizlere birçok ülkede eğitim ve çalışma imkanı sağlar.
 • Macaristan’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Macaristan Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.
 • Diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında, Macaristan üniversitelerinin ücretleri çok daha uygundur. 1600 Euro’dan başlayan üniversite ücretleri, seçmiş olduğunuz bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.
 • Macaristan üniversitelerinin çoğunda küresel bir dil haline gelen İngilizce ve Almanca eğitim almanız mümkündür.
 • Türkiye’de bitirmiş olduğunuz ön lisans programını, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) puanı gerekmeksizin lisans programına tamamlama şansına sahip olabilirsiniz.
 • Macaristan Üniversitelerin kampüs yurtlarında kalma imkanınız olduğu gibi evlerde de kalabilirsiniz. Bulgaristan’daki kiralık evlerin çoğu eşyalıdır ve merkezi sistem ile ısınmaktadır.
 • Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etme şansı yakalayabilirsiniz. Macaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak için ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) ya da YDS (Yabancı Dil Sınavı) sınavlarına girmeniz gerekmemektedir.
 • Macaristan’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Budapeşte (Budapest)

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti aynı zamanda en büyük ve kalabalık şehridir. Buda ve Peşte kentlerinin birleşmesiyle oluşan Budapeşte, Macaristan için önemli bir ticaret ve kültür merkezidir. Budapeşte’de sert karasal iklim hakimdir. Yazın Temmuz ayında maksimum sıcaklık 22 iken, kışın Ocak ayında -1 derecedir.

 Budapeşte’nin en kalabalık ve hareketli olduğu dönem Sziget Müzik Festivali’nin düzenlendiği Ağustos ayıdır. Bu dönemde yerli yabancı birçok turist Budapeşte’ye gelmektedir. Festival dışında şehirde, opera, bale, sinema, tiyatro gibi kültür ve sanat aktiviteleri de bulunmaktadır. Budapeşte’de şehir içi ulaşım metro ve otobüsle sağlanmaktadır.  Trafiğin çok yoğun olmadığı şehirde, şehir içi ulaşım da oldukça uygundur.

Budapeşte’de öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir;

 • Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi (Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi – ELTE)
 • Budapeşte Film Akademisi – BFA (Budapeşte Film Akademisi – BFA)
 • IBS International Business School (IBS International Business School)

Dunaújváros

1950’lerden sonra oluşan, Macaristan’ın en yeni şehridir ve nüfusu 56 bindir. Başkent Budapeşte’ye 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Dingin ve huzurlu bir şehir olan Dunaújváros, üniversite öğrenimi görmek için yerli ve yabancı birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu şehirde öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversite;

 

Debrecen

Debrecen şehri, Budapeştenin ardından Macaristan’ın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Budapeşte’ye 220 km uzaklıktadır.

Debrecen şehrinin en önemli mimari yapısı, ev sahipliği yapmış olduğu Debrecen Üniversitesidir.

 

Pécs

Macaristan’ın güney kesiminde yer alan Peç şehri, Hırvatistan’a sınırdır. 150 yıl boyunca bölgede hükmetmiş Osmanlı döneminden izleri şehirde görmek mümkündür. Peç’te bulunan Osmanlı döneminden kalma camiler, gören herkesi büyülemektedir.

Şehre hareketlilik katan bir diğer yapı ise üniversitedir.

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Lise Diploması

Lise Diplomasının aslı ve noterden onaylatılıp, apostil yapılmış hali

Transkript

Mezun olduğunuz liseden alınacak ders notlarını gösteren transkriptin orijinal haline apostil yapılacaktır.

Sağlık Raporu

Sağlık ocağı, devlet hastanesi veya özel hastaneden alınacak sağlık raporu resimli olmalıdır. Tek doktor imzası yeterlidir/Heyet raporuna gerek yoktur. Belgenin aslına apostil yapılacaktır.

Taahütname

Öğrencinin anne veya babasının noterden vereceği taahhütnamede şu ibare yer almalıdır: ‘Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı süre boyunca, beslenme, barınma, eğitim ve tüm yaşam giderlerini karşılamayı kabul ve taahhüt ederim.’ Belgeye apostil yapılmayacaktır.

Fotoğraf

8 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

Kimlik Fotokopisi

Renkli nüfus cüzdan fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

Pasaport Fotokopisi

Renkli pasaport fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

 • Macaristan’da yurtta kalabilir miyim?

Gideceğiniz üniversitenin yurt imkanı varsa başvurunuzu yaparız. Ancak yurda kesin yerleşeceğinizin garantisi yoktur. Çünkü yurtlardaki oda sayıları öğrenci sayılarına göre yetersiz kalabilmektedir. Böyle bir durumda sizleri apartlara yada eşyalı evlere yönlendireceğiz.

 

 • Macaristan’da eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmem gerekiyor mu?

Macaristan üniversitelerinde eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmenize gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

 • Bir sağlık sorunum olduğunda ne yapacağım?

Bulgaristan’a gitmeden önce yapacağınız özel sağlık sigortası ile hastane ve eczanelerden yararlanabileceksiniz.

 

 • Macaristan’da bir öğrencinin ortalama aylık gideri ne kadardır?

Macaristan’da ortalama bir öğrenci aylık 350-400 Euro harcamaktadır. Bu ücretin içerisinde öğrencinin tüm yaşam giderleri yer almaktadır.

 

 • Macaristan’da okurken çalışma imkanım olacak mı?

             Öğrenci statüsü ile Macaristan’da 25 saat çalışmanıza izin verilmektedir.

 

 • Lisans eğitimim bittikten sonra yüksek lisans (master) ya da doktora eğitimi alabilir miyim?

Macaristan üniversitelerinde, mezun olduğunuz programlara göre yüksek lisans ya da doktora eğitiminize devam edebilirsiniz.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN