Rusya'da Dil Eğitimi

Dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, Norveç, Finlandiya, Polonya, Belarus, Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan, Moğolistan, Kazakistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kuzey Kore ile komşudur. Başkenti Moskova’dır. Rusya’nın para birimi Rus Rublesi’dir. Ülkeye genel olarak karasal iklim etkilidir. Kışları soğuk ve yazları sıcak geçmektedir. Rusya geniş bir ülke olduğu için her yerde aynı iklim görülmemektedir. Karasal iklimin dışında, Soğuk-Tundra, Nemli Ormanlık, Sıcak ve Çöl ile Astropikal İklim kuşaklarıdır.

Slav Dillerinden biri olan Rusça, Avrupa ve Asya'da yaşayan halk tarafından yaygın olarak konuşulan bir dildir. Ticaret, ekonomi, siyaset gibi alanlarda İngilizcenin dışında Rusça bilmekte günden güne önem kazanmaktadır. Özellikle Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkiler siyasi olarak sıkıntıların aşılmasından sonra ciddi bir artış göstermektedir. Ülkemizde de Rusça öğrenmeye yönelenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Neden Rusya’da Dil Eğitimi?

  • İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça ve Çince’nin yanı sıra Rusça ’da Birleşmiş Milletler ‘in kabul etmiş olduğu resmi dillerden bir tanesidir.

  • Son yıllarda en çok konuşulan dillerden biri olan Rusça’dır. Rusya Federasyonu’nun sergilemiş olduğu ekonomi ve ticaret gibi alanlarda yapmış olduğu başarılar sayesinde Rusça daha da önemli hale gelmiştir. Bu nedenle yurtdışında, eğitim görmek isteyen öğrenciler arasında popüler olmuştur.

  • Rusça, ancak doğduğu topraklar olan Rusya’da en iyi ve en ideal bir şekilde öğrenilir. Rusya’da bir dil okuluna katılarak hem Rusça’yı aksanıyla öğrenebilir hem de Rus kültürünü yakından tanıma olanağı elde edebilirsiniz.

  • Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ilişkilerin düzelmesi ve bu düzelme neticesinde ticaretin de iyileşmesi ile Rusça bilmenin avantaj olduğu bir platformun oluşması gibi nedenlerle birçok öğrenci için Rusya’da Dil Eğitimi almaya iten nedenlerden biridir.

  • Dünya’nın en zengin doğal kaynaklarına sahip olan Rusya aynı zamanda dünyanın en güçlü ihracatçılarından biridir.İş dünyasında Rusça bilmek çok gerekli ve önemlidir.

  • Öğrenciler Rusçayı, Rus hocalar eşliğinde Rus tekniklerine bağlı kalarak öğrenecek olmaları, Rusya’nın, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olması, Rusya’da Rusça öğrenmek isteyen öğrenciler için büyük bir avantaj olacaktır.

  • Rusya’da Dil Eğitimi almak isteyen öğrenciler, Rusça pratik yapma, dili yaşayarak, tecrübe edinerek öğrenmek dışında, sosyal anlamda da kendilerini geliştirip, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle arkadaşlık etme olanağı elde ederler.Orada bulundukları süre içerisinde sadece Rus kültürünü değil, arkadaşlarının mensup olduğu kültürleri de yakından tanıma fırsatı elde ederler.

Sosyal Yaşam

Rusya toprakları geniş alanlara ve denize kıyısı bulunmadığı için ülkede, yazlar sıcakken kışlar uzun, soğuk ve kar yağışı şeklinde geçmektedir. Yaz ayları +25, + 26 derece seyrederken, son bahar ortalama +10, +16 derece arasında değişir. Bölge halkı kışın -14, -15’leri görmektedir.

Rusya doğal kaynaklar açısından zengin bir ülkedir. Bunun yanı sıra tarım sektöründe de oldukça gelişmiş bir ülkedir. Ülkede tarım arazileri oldukça geniş yer kaplamaktadır. Bununla beraber, dünyanın en büyük üçüncü tahıl ihraççısıdır. Yaklaşık 144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Bu kadar kalabalık olmasına rağmen Ruslar, genel olarak doğayı seven, yeşili koruyan insanlar olarak bilinir.

Rusya’da yaşayan insanların çoğu Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine mensuptur. Hristiyanlık dışında, İslam, Yahudilik ve Budizm de Rusya’da yaşayan halkın inandıkları diğer dinlerdir. Paskalya, Rusya’da kutlanılan en bilindik dini bayramlardan bir tanesidir. Bu bayrama dini inancı fark etmeksizin Rusya halkının %90’dan fazlası katılmaktadır.

Rusya’ya Rusça öğrenmek için gidecek olan öğrenciler Rus kültürünün büyüsüne kapılacak, bu kültürün içerisinde şekillenmiş Rus mutfağının çeşit çeşit sunduğu yemeklerden tadacaklardır. Genellikle Rus mutfağı, deniz ürünleri üzerine kuruludur. Bunun dışında sebze, et yemekleri ile de ünlüdür. Ülkede, farklı milletlerin mutfaklarına ait restoranlar, kafeler bulunmaktadır.

Rusya’da yaşam maliyetleri diğer ülkelere göre daha uygundur. Moskova ve St. Petersburg gibi metropol şehirleri, diğer küçük şehirlere göre biraz daha pahalıdır. Şehir içi ulaşım ücretleri çok pahalı değildir. Ülkede ciddi anlamda geliş bir tren ağları bulunmaktadır. Bu yüzden ülke halkı genel olarak tramvay, metro gibi ulaşım araçlarını tercih etmektedirler. Ülkede trafik sorunu çok görülmemektedir.

Moskova

 Moskova Rusya’nın başkentidir. Yaklaşık 10,5 milyon nüfusuyla, Rusya’nın en kalabalık şehri olan Moskova, tarihi, modern mimarisiyle, göz kamaştıran bir kenttir. Coğrafi konum olarak, denizlerin ve dağların arasında yer alır.

Rusya’nın kültür, sanat, ticaret merkezidir. Moskova’da ulaşım oldukça gelişmiştir. Öyle ki şehir, mimarisiyle ünlü, dünyanın en işlek metro sistemine sahiptir. Bu sayede şehirde, kışların sert geçmesiyle, ülkede insanlar ulaşım konusunda sıkıntı yaşamamaktadır.

St. Petersburg

Rusya’nın en büyük ikinci şehridir. Rusya’nın kuzeybatısında yer alır. Zengin mimarisiyle dikkat çeken St. Petersburg, bir liman kentidir. Bu güzel modern, Avrupai şehir, dünyaca ünlü Dostoyevski, Çaykovski gibi Rus Edebiyatı’na yön vermiş, uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.

 St. Petersburg halkı, Mayıs ve Temmuz ayları arasında en uzun günleri yaşamaktadır. Bu yüzden bu döneme Beyaz Geceler denilmektedir. Farklı milletlerden gelen birçok turist Beyaz Geceleri yaşamak için St. Petersburg’a gelmektedir. Şehir, kış aylarında oldukça soğuk olmaktadır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN