Ukrayna'da Üniversite

Neden Ukrayna'da Üniversite

 • Ukrayna’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.
 • Diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında, Ukrayna üniversitelerinin ücretleri çok daha uygundur. 1800 Dolar’dan başlayan üniversite ücretleri, seçmiş olduğunuz bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.
 • Ukrayna’da eğitim almanız durumunda, küresel dil haline gelen İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim alabilirsiniz.
 • Avrupa’nın ikinci en büyük kara topraklarına sahip olan Ukrayna’ya İstanbul’dan uçak ile 1 saat 15 dakikada gitmeniz mümkündür.
 • Ukrayna’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.
 • Ukrayna’da özel üniversitelerde eğitim alabildiğiniz gibi devlet üniversitelerinde de herhangi bir sınav puanı olmaksızın eğitim almanız mümkündür.
 • Üniversitelerin kampüs yurtlarında kalma imkanınız olduğu gibi evlerde de kalabilirsiniz. Ukrayna’daki kiralık evlerin çoğu eşyalıdır ve merkezi sistem ile ısınmaktadır.
 • Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en modern ve gelişmiş şehirlerinden biridir. Özellikle Kiev, Odessa, Harkov, Lviv gibi şehirleri nitelikli üniversiteler ile doludur.

Üniversitelerdeki nitelikli akademik kadrosu ve öğrenci başına düşen akademisyen sayısı, birçok Avrupa ülkesine ve ülkemize göre fazladır.

Sosyal Yaşam

Etnik ve dini çeşitliliğin fazla olduğu Ukrayna’da sosyal hayat da oldukça zengindir. Özellikle başkent Kiev, Avrupa’nın en önemli kültür başkentleri arasında yer almaktadır. Ülkenin her şehrinde, tiyatro ve konser etkinliklerine, devasa kütüphanelere ve spor tesislerine rastlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşımın otobüs, metro ve tramvay ile sağlanıyor olması trafik sorunu oluşmasını engellediği Ukrayna’da, ulaşım ücretleri de oldukça uygundur. 1,35 TL ile bir adet jeton alabilir ve o jetonla 3 kez aktarma yaparak seyahat edebilirisiniz.

Ukrayna mutfağı çeşit ve lezzet olarak oldukça zengindir. Özellikle Slav ırklarınca bilinen yemeklerin çoğunun anavatanı Ukrayna’dır. Ayrıca Türkler tarafından bilinen turşu, reçel gibi tatlar da Ukrayna mutfağında bulunur. Ukrayna’da üniversite eğitimleri Ukraynaca olarak yapılmaktadır. Ancak birçok okulda Ukraynaca’nın dışında, Rusça ve İngilizce eğitimler de verilmektedir. Ülkenin eğitim sistemin de hala Sovyetler Birliği’nin izleri bulunmaktadır. Son dönemlerde eğitim sektöründe gerçekleşen iyileşmeler, açılan yeni üniversiteler ve eğitime verilen önem sayesinde okur-yazar oranında artış gerçekleşmiştir. Şu an ülkenin %99’u okur-yazar durumundadır.

Türk Lirası’nın, Grivna karşısında daha değerli olması; Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almaya giden öğrencilerin, eğitim ve yaşam giderleri konusunda rahat etmelerini sağlamaktadır. Özellikle okul yurt ücretlerinin 60-120 Dolar arasında değişiyor olması, eşyalı ve merkezi konumlarda bulunan uygun evler, öğrencilerin eğitim sürecinde refah içerisinde yaşamalarına olanak tanımaktadır.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Kiev

Kiev, Ukrayna’nın hem en büyük şehri hem de başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olma özelliğine sahip olan Kiev’de nüfus, 2,908,703’tür. Kiev’de ağaç kesmek kesinlikle yasaktır. Bu sebeple şehrin dört bir yanında yeşil alanlara ve parklara rastlayabilirsiniz. Şehrin ulaşım ağının gelişmiş ve metronun kullanılıyor olması günlük hayatı oldukça rahatlatmaktadır. Kiev metrosu dünyanın en büyük ve en gelişmiş metrolarından biri olarak gösterilmektedir.

Kiev, zengin tarihi geçmişi, doğal kaynakları, kültür ve sanat etkinlikleri ile hem Avrupa’nın hem de Asya’nın en stratejik ve gözde şehridir. Başkent Kiev’de şehrin ortasından geçen Dinyeper nehri görsel açıdan gören herkesi büyülemektedir.

Kiev’de öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir:

 • Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi

 • Kiev Politeknik Üniversitesi

 • Kiev Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

 • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

 • Kiev Krok Ekonomi Üniversitesi

 • Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Teknik Üniversitesi

 • Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi

 

Odessa

Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olan Odessa şehri, Ukrayna’nın güneybatısında yer almaktadır. Önemli demiryolu ve otoban bağlantılarının kavşak noktasıdır. Bu özelliği sayesinde Asya’yı ve Doğu Avrupa’yı, Akdeniz’e bağlamaktadır.

Stratejik konumu dışında Odessa, önemli bir kültür ve teknoloji merkezidir. Uluslararası ticaret noktasında önemli bir liman kenti olma özelliğine sahiptir. Odessa’nın dikkat çeken ilk özelliği, Karadeniz kıyısında olmasından dolayı balıkçılığın ve deniz kültürünün şehrin her yerinde hissediliyor olması.

Odessa’da öğrencilerin genelde tercih ettikleri üniversiteler şunlardır;

 • Odessa Ekonomi Üniversitesi

 • Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi

 • Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

 • Odessa Ulusal Denizcilik Fakültesi

 • Odessa Tıp Üniversitesi

 • Odessa Ulusal Hukuk Fakültesi

 • Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi

 • Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi

 • Odessa Ulusal Gıda Teknolojileri Akademisi

 • Odessa A.V. Nezhdonava Müzik Akademisi 

 

Sumy

Sumy, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Konumu gereği ılıman karasal iklimin görüldüğü şehirde, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Tarihsel geçmişi dolayısıyla eski yapıları, yeşil alanları, temiz havası ile görenleri büyüleyen Sumy şehrinde, ev kiraları ve yurt ücretleri oldukça uygundur. Sumy şehrinde öğrencilerin tercih ettikleri üniversiteler şu şekildedir;

 • Sumy Devlet Üniversitesi

 • Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi   

 

Harkov

Harkov Ukrayna’nın Kiev’den sonraki ikinci büyük şehridir. Eğitim, kültür ve endüstri merkezleri ile Ukrayna’ya canlılık katan Harkov’da Avrupa’nın 3. Büyük şehir meydanı bulunmaktadır. Yoğun karasal iklimin görüldüğü Harkov’da kışlar soğuk ve kar yağışlı geçerken, yazlar sıcak ve nemli geçmektedir.

Harkov, demiryolu, hava yolu, kara yolu bağlantı noktaları ile stratejik bir öneme sahiptir ve bu özelliği sayesinde Ukrayna’nın en büyük ulaşım merkezlerinden biridir. Şehir içi ulaşım ağının fazlasıyla gelişmiş olduğu Harkov’da ulaşım, metro,troleybüsler, tramvay ve marshrutkas (özel minibüsler) ile sağlanmaktadır. Ayrıca şehirde uluslararası bir havaalanı da bulunmaktadır. Harkov şehrinde öğrencilerin üniversite eğitimi için tercih ettiği şehirler şunlardır;

 • Harkov Tıp Üniversitesi

 • Harkov Milli Ekonomi Üniversitesi

 • Harkov Ulusal ve Uzay Üniversitesi

   

Simferopol

Simferopol şehri, Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehrin konumu ve siyasal özelliklerinden dolayı, politik, ekonomik ve kültürel bir öneme sahiptir. Özellikle Rus etkisinin yoğun şekilde hissedildiği şehirde, troleybüs(elektrikli otobüs) hattı bulunmaktadır. Yazların sıcak ve nemli, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği şehirde, kış aylarında sıklıkla kar yağmaktadır.

Simferopol şehrinin güzel yanlarından biri de bölgede çoğunlukla Kırım Tatarlarının yaşaması ve Kırım mutfağının yaygın olmasıdır. Ayrıca şehirde Türk yemeklerine benzeyen lezzetlerle ve hamur işi yiyeceklerle karşılaşmanız da kaçınılmazdır. Simferopol’da öğrencilerin tercih ettiği üniversiteler şu şekildedir;

 • Kırım Tıp Üniversitesi

 • Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi

 • Ekonomi ve Odessa Ulusal Hukuk Akademisi

 • Kırım Ulusal Tarım Üniversitesi

Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 1. Lise Diploması

Lise Diplomasının aslı ve noterden onaylatılıp, apostil yapılmış hali

 1. Transkript

Mezun olduğunuz liseden alınacak ders notlarını gösteren transkriptin orijinal haline apostil yapılacaktır

 1. Sağlık Raporu

Sağlık ocağı, devlet hastanesi veya özel hastaneden alınacak sağlık raporu resimli olmalıdır. Tek doktor imzası yeterlidir/Heyet raporuna gerek yoktur. Belgenin aslına apostil yapılacaktır.

 1. Taahütname

Öğrencinin anne veya babasının noterden vereceği taahhütnamede şu ibare yer almalıdır: ‘Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı süre boyunca, beslenme, barınma, eğitim ve tüm yaşam giderlerini karşılamayı kabul ve taahhüt ederim.’ Belgeye apostil yapılmayacaktır.

 1. Fotoğraf

8 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf

 1. Kimlik Fotokopisi

Renkli nüfus cüzdan fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 1. Pasaport Fotokopisi

Renkli pasaport fotokopisine noter onayı ya da apostil gerekmemektedir.

 1. Eliza Testi

Devlet hastanesi ya da özel hastaneden alınacak eliza testi, sağlık müdürlüğünde onaylatılarak apostil yapılacaktır.

 1. Doğum Belgesi Formül A

Nüfus müdürlüğünden alınacak olan belgenin aslına apostil yapılacaktır.

Sık Sorulan Sorular

 • Ukrayna’da yurtta kalabilir miyim?

Gideceğiniz üniversitenin yurt imkanı varsa başvurunuzu yaparız. Ancak yurda kesin yerleşeceğinizin garantisi yoktur. Çünkü yurtlardaki oda sayıları öğrenci sayılarına göre yetersiz kalabilmektedir. Ayrıca Ukrayna’daki okulların yurt şartları çok nitelikli değildir. Memnun kalmadığınız durumlarda sizleri apartlara yada eşyalı evlere yönlendireceğiz.

 

 • Ukrayna’da eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmem gerekiyor mu?

Ukrayna üniversitelerinde eğitim almak için YGS ve LYS sınavlarına girmenize gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir.

 

 • Bir sağlık sorunum olduğunda ne yapacağım?

Ukrayna’ya gitmeden önce yapacağınız özel sağlık sigortası ile hastane ve eczanelerden yararlanabileceksiniz.

 

 • Ukrayna’da kayıt süreci nasıl ilerler?

Ukrayna üniversitelerine kayıt olabilmeniz için şubemize gelip evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ettikten sonra bizler bu evrakları Ukrayna diline çevirip, Ukrayna noterine onaylatıp, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Bakanlık onayından cevap gelmesi 1-3 ay arası değişmektedir. Bakanlık onayınız çıktıktan sonra vize için gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Vize başvurunuzu yaptıktan minumum 45 iş günü sonra vize sonucunuz belli olur. Bakanlık onayı ve vize ile alakalı sürecin uzaması ya da aksaması hiçbir zaman firma ile alakalı değildir. Resmi süreçler bizim müdahalemiz dışında ilerler ve sonuçlanır.

 

 • Ukrayna’da bir öğrencinin ortalama aylık gideri ne kadardır?

Ukrayna’da ortalama bir öğrenci aylık 300-350 dolar harcamaktadır. Bu ücretin içerisinde öğrencinin tüm yaşam giderleri yer almaktadır.

 

 • Ukrayna’da okurken çalışma imkanım olacak mı?

Ukrayna yabancı öğrencilere çalışma izni vermemektedir.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN