Genel Bilgiler

Ukrayna, Doğuda Rusya, Batıda Polonya, Macaristan ve Slovakya, Güneyde ise Romanya ve Moldova ile sınır olan bir Doğu Avrupa ülkesidir. Yarı başkanlık sistemi ile yürütülen Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Ukrayna’da nüfusun yaklaşık %77’sini Ukraynalılar, %17’sini Ruslar, %6’lık kısmını ise içinde Kırım Tatarları, Moldavalılar, Romenler, Macarların yer aldığı diğer etnik guruplar oluşturmaktadır.

Ukrayna’nın resmi dili Slav kökenli olan ve Kiril alfabesinden oluşan Ukrayna dilidir fakat ülkede Rusça’da konuşulmaktadır. Ülkede Hristiyan nüfus çoğunluktadır ve nüfusun %77’si Tanrı’ya inanmaktadır. Ukrayna ılıman kara ikliminin olduğu bir ülkedir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Sosyal Yaşam

Etnik ve dini çeşitliliğin fazla olduğu Ukrayna’da sosyal hayat da oldukça zengindir. Özellikle başkent Kiev, Avrupa’nın en önemli kültür başkentleri arasında yer almaktadır. Ülkenin her şehrinde, tiyatro ve konser etkinliklerine, devasa kütüphanelere ve spor tesislerine rastlayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın otobüs, metro ve tramvay ile sağlanıyor olması trafik sorunu oluşmasını engellediği Ukrayna’da, ulaşım ücretleri de oldukça uygundur. 1,35 TL ile bir adet jeton alabilir ve o jetonla 3 kez aktarma yaparak seyahat edebilirisiniz. Ukrayna mutfağı çeşit ve lezzet olarak oldukça zengindir. Özellikle Slav ırklarınca bilinen yemeklerin çoğunun anavatanı Ukrayna’dır. Ayrıca Türkler tarafından bilinen turşu, reçel gibi tatlar da Ukrayna mutfağında bulunur.

Ukrayna’da üniversite eğitimleri Ukraynaca olarak yapılmaktadır. Ancak birçok okulda Ukraynaca’nın dışında, Rusça ve İngilizce eğitimler de verilmektedir. Ülkenin eğitim sistemin de hala Sovyetler Birliği’nin izleri bulunmaktadır. Son dönemlerde eğitim sektöründe gerçekleşen iyileşmeler, açılan yeni üniversiteler ve eğitime verilen önem sayesinde okur-yazar oranında artış gerçekleşmiştir. Şu an ülkenin %99’u okur-yazar durumundadır.

Ukrayna’nın para birimi Grivna’dır. 1 Türk Lirası, 8,19 Grivna’dır. Türk Lirası’nın, Grivna karşısında daha değerli olması; Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almaya giden öğrencilerin, eğitim ve yaşam giderleri konusunda rahat etmelerini sağlamaktadır. Özellikle okul yurt ücretlerinin 60-120 Dolar arasında değişiyor olması, eşyalı ve merkezi konumlarda bulunan uygun evler, öğrencilerin eğitim sürecinde refah içerisinde yaşamalarına olanak tanımaktadır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN