Avusturya'da Master

Avusturya'da birçok üniversitede yüksek lisans yapmanın ön koşulu, ALES sınavına girmeniz ve hedeflediğiniz bölüme yüksek lisans hakkı kazanmış olmanızdır. Ancak bazı bölümler için Türkiye'deki Master programına kayıt yaptırmanız veya bazı ek şartları da yerine getirmeniz gerekebilir.

Avusturya'da okumak istediğiniz üniversiteye başvurunuzu ALES sınavına girer girmez yapmanızı öneririz. Çünkü  ALES sınav sonucunuz 1 yıl süreyle geçerlidir ve üniversite kabul işlemleriniz sonuçlanıncaya kadar ALES derecenizin aynı kalması gerekmektedir. Avusturya´da yüksek lisans programları için, Türkiye´de hangi bölümden mezun olduysanız Avusturya´da aynı veya paralel bir bölümde yüksek lisansa başvurabilirsiniz.

Avusturya´da yüksek lisans eğitimlerini tamamladığınızda doğrudan 3 yıllık doktora programlarına başlayabilirsiniz.

Türkiye´de yüksek lisans eğitimlerine devam ediyorsanız, Avusturya´da yüksek lisans için ilgili bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda Türkiye´de vermiş olduğunuz dersleri Avusturya´da saydırabilirsiniz. Mezun olduktan sonra yine Avustırya'da direkt  doktora eğitimine başlayabilirsiniz.

Avusturya’da yüksek lisans başvurunuzu yapmak için ALES sonucunuzu ve üniversitenizden diplomanızı almayı beklemeyin! Online ön kayıt için aşağıdaki Bilgi Formumuzu doldurak hemen bizimle iletişime geçiniz!

Kış dönemi :

 Şubat

Yaz dönemi:

 Eylül

 

Neden Avusturya

Avusturya, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra hem lokal anlamda Türkiye'ye yakınlığı hem de sunduğu ekonomik ve aynı zamanda prestijli eğitim olanaklarıyla Avrupa'da eğitim görmek isteyen öğrenciler için her zaman ideal bir tercih olmuştur.

Refah seviyesi yüksek ülkeler arasında yer alan Avusturya, dünyada suç oranı düşük nadir ülkelerden olmakla birlikte altyapı bakımından da oldukça gelişmiştir. Ülkede ulaşım oldukça rahattır. Temel beslenme ve barınma giderleri Türkiye'den giden bir öğrenci için karşılanabilir düzeydedir. Öyle ki, Avusturya'da eğitim görmenin maliyeti, Türkiye'de şehir dışında okuyan bir öğrencinin katlanmak zorunda olduğu maliyetle hemen hemen aynıdır.

Peki Avusturya'da Eğitimi Çekici Kılan Diğer Özellikler Nelerdir?

Öncelikle Avusturya üniversitelerinden alınan diplomaların Türkiye'de denkliği vardır. Mezun olduğunuzda diplomanızla ister Türkiye'de ister dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilirsiniz.

Avusturya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi süresi 2 yıldır (4 sömestr).

Türkiye´de herhangi bir bölümden mezun olduysanız, yine aynı bölümde Avusturya´da yüksek lisans yapabilirsiniz.

Avusturya´da yüksek lisans eğitiminizi tamamladığınızda, doğrudan 3 yıllık doktora programlarına devam edebilirsiniz.

Avusturya'da çok çeşitli eğitim dallarında okuma imkanı bulabileceğiniz 22 devlet üniversitesi ve çeşitli özel üniversiteler bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinden 9 tanesi Viyana'da bulunmaktadır.

Avusturya üniversiteleri, sunduğu yüksek kalite ile her yıl dünyanın ve Avrupa'nın en iyi ve prestijli üniversiteleri arasında yerini almaktadır.

Avusturya'da Eğitim EKONOMİKTİR!

Yıllık okul harcı yaklaşık 1500 Euro'dur. Yıllık toplam harcamalar yaklaşık 10.000 Euro tutarındadır. Tabii ki bu meblağ nerede barınacağınıza (yurt, ev) , kişisel ihtiyaçlarınıza, alışveriş alışkanlıklarınıza ve sosyal harcamalarınıza göre nispeten daha az veya daha fazla olabilir (aylık harcamalar 600-1000 Euro ).

Çalışma İzni

Avusturya'da AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için yaklaşık aylık 400 Euro'ya kadar yasal çalışma izni verilmiştir. Bu sayede hem eğitiminizi sürdürebilir hem de geçiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Yaşam

Avusturya'da ve özellikle kültür başkenti Viyana'da her mevsim sayısız kültürel ve sosyal etkinlikler sunulmaktadır. Eğitiminiz boyunca çeşitli aktivitelere katılabilir veya Avusturya'nın diğer eyaletlerindeki doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Avusturya'da 10 günlük Ostern tatili, bir ay kadar süren sömestr (Şubat) tatili ve yaklaşık 3 aylık yaz tatilinin yanı sıra daha kısa süreli tatil dönemleri de mevcuttur. Avusturya ile Türkiye arasındaki lokal mesafenin uçak ile yaklaşık 2 saat olması avantajı da göz önünde bulundurulduğunda , çok fazla zahmete katlanmadan dilediğiniz zaman ülkenizi ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya, Schengen Bölge üyesi ülkelerinden biridir. Bu yeşil Alpler ülkesinde bulunduğunuz sürece, Almanya, Macaristan ,Çek Cumhuriyeti ve İtalya gibi komşu ülkeleri veya diğer  Schengen üyesi ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Avusturya'da Master Yapabileceğiniz Üniversiteler

  

 • Viyana Üniversitesi ( Universität Wien/ Uni Wien)
 • Viyana Ekonomi Üniversitesi (Wirtschaftsuniversität Wien/ WU)
 • Vİyana Teknik Üniversitesi (Technische Universität Wien/ TU Wien)
 • Viyana Tıp Üniiversitesi ((Medizinische Universität Wien)
 • Viyana Ziraat Üniversitesi (Universität für Bodenkultur Wien/ BOKU)
 • Viyana Veterinerlik Üniversitesi (Veterinärmedizinische Universität Wien)
 • Viyana Güzel Sanatlar Üniversitesi (Akademie der bildenden Künste Wien)
 • Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)
 • Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi (Universität für angewandte Kunst Wien)
 • Linz Johannes Kepler Üniversitesi (Johannes Kepler Universität Linz)
 • Leoben Üniversitesi (Universität Leoben)
 • Klagenfurt Üniversitesi (Universität Klagenfurt)
 • Inssbruck Üniversitesi (Universität Inssbruck)
 • Salzburg Üniversitesi (Unversitäti Salzburg)
 • Graz Üniversitesi (Universität Graz)
BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN