Değişen Eğitim Sistemine Karşılık Yurtdışı Eğitim

Modern dünya, popüler olanın tüketildiği bu yüzden her şeyin daha yüzeysel daha geçici ve karmaşık olduğu bir mekan haline gelmiştir. Artık sadece ürünler ya da kişiler değil, ideolojiler, yaşam şekilleri ve toplumsal düzenlerde popüler hale gelmekte ya da popülerliğini yitirip yok olmaktadır.

Bundan seneler önce öğretmen lisesini bitiren nitelikli öğrenciler öğretmenlik yapabiliyorken, bugün öğretmen lisesi sayısı yok denecek kadar az. Bir dönem ‘süper lise’ denen ve kendince belli bir prestiji bulunan liseleri de görememekteyiz. Bir zamanlar LGS (Lise Giriş Sınavı) vardı. İyi bir lise okumak için LGS’den iyi bir skor elde etmek gerekiyordu ki önce OKS sonra SBS sınavları geldi. Önce SBS kalktı, OKS geldi sonra yeni bir kararla OKS gitti SBS geldi.

Hatırlarsanız bir aralar ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) vardı. Üniversiteyi kazanmak isteyen her lise son öğrencisi yalnızca bu sınava giriyor, bu sınavda elde ettiği skora göre üniversite tercihinde bulunuyordu. Derken YGS (Yükseköğrenim Giriş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) geldi. Farklı farklı oturumlardan oluşan bu sınavlar zinciri için, değişik kurslar, dershaneler, etüt merkezleri açıldı. Sonra sistem değişti, dershaneler ya Temel Lise oldu ya adlarını değiştirip kurs oldular. Sistem hiç durmadan değişe değişe, evrile evrile ilerledi. Peki olan kime oldu? Elbette ki siz öğrencilere…

Eğitim ve sınav sistemi değiştikçe hangi kursa gideceğini, hangi kaynaktan hangi müfredata göre sınava hazırlanacağını şaşıran öğrenciler çareyi ya her şeye çalışmakta ya da hiçbir şeye çalışmamakta buldular. Avrupa müfredatına göre oldukça ağır olan lise ders müfredatı, değişen sınav ve eğitim sisteminin hesaba katmayı ihmal ettiği öğrenci psikolojisi, en üretken çağında olan siz öğrencilerin kendinizi değersiz ve ‘Boş’ hissetmenize yol açmaktadır. Sınavların, değişen sistemlerin, kursların, farklı kaynakların arasında sıkışıp kalmış sizler, kendinize ait bir düzen kurup o düzene göre çalışmak konusundaki tüm motivasyonunuzu değişen eğitim sistemi ile kaybediyorsunuz. Oysa enerjinizi ve azminizi harcayabileceğiniz daha verimli ve nitelikli mecralar olduğunu biliyor muydunuz?

Lise çağından başlayarak, lisans, yüksek lisans, doktora, kurs&sertifika ve staj programları gibi geniş bir yelpazede fırsatlar sunan yurtdışı eğitim imkanları her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Değişen eğitim ve sınav sistemine ayak uydurmak konusunda sorun yaşayan veya yeni bir dil öğrenerek eğitimini sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen bu eğitim imkanları, öğrencilere de oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

Yurtdışı eğitim deneyiminin size sağlayacağı en önemli katkı öğreneceğiniz yeni bir dildir. Sadece İngilizce biliyor olmanın dahi yetersiz olduğu, ancak İngilizce öğrenmek konusunda da oldukça sorunlu ve yetersiz olan ülkemiz bu noktada bizlere tam olarak dil eğitim imkanı sunamamaktadır. Bitmeyen kurları ile dil kursları, ücretleri binleri bulan dil eğitim CD’leri veya online programları ve daha niceleri dil öğrenmek için yeterli ve nitelikli olsaydı üniversite çağına gelmiş herkes İngilizce konuşuyor olmaz mıydı? Böyle olmadığına demek ki gerçekten de o iş böyle olmuyor. Lütfen kendinizi kandırıp kendi zamanınızı çalmayın, dil öğrenmek için o dilin konuşulduğu bir ülkede hava almak, su içmek, insanlarla iletişim kurmak gerekiyor. Bir dile maruz kalmadan kusursuz bir şekilde öğrenmenin mümkün olmadığını tekrar tekrar hatırlatmak gerekir.

Yurtdışında eğitimin sizlere sağlayacağı diğer bir kazanım ise farklı kültür ve ülkelerden sayısız öğrenci ile tanışacak olmanızdır. Türkiye’de dahi bir şehirden diğerine gittiğinizde farklı şehir ve insan manzaraları ile karşılaşmak kültür anlamında bizleri doyururken, aynı durumu yurtdışı için de söylemek mümkündür. Hiç bilmediğiniz kültürlerden gelmiş çok sayıda öğrencinin sizlere katacağı yenilikleri ve kazanımları düşündüğünüzde çok okuyanın da çok gezenin de ne kadar çok bildiğini bir kez daha tescil etmiş olacaksınız.

Yurtdışı eğitim kadar eğitim alacağınız okulların veya kursların niteliği de önemlidir. Gerçekten size kişisel, mesleki ve akademik anlamda katkı sağlayacak, ileri taşıyacak ve değerli vaktinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak eğitim programlarına dahil olmanız son derece önemlidir. Academy Universal Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak, çalışmış olduğumuz dil okulları, tüm dünyada nam salmış, kurumsallaşmış, köklü ve dünyaca ünlü dil okullarıdır. Çalışmış olduğumuz üniversiteler ise akademik olarak dünyanın en başarılı 500 üniversitesi arasına girmiş, akademik başarı eğrisi oldukça yüksek olan üniversitelerdir. Bu prestijli eğitim kurumlarında tamamlayacağınız dil okulu ya da üniversite eğitimleri ile kendinize olan güveninizin artacağı, akademik başarınızın yükseleceği ve kariyer basamaklarını daha sağlıklı çıkacağınızdan eminiz.

Hayattaki en büyük yatırımınız olan eğitiminizin kolunuzda bir bilezik olduğunu, nitelikli eğitimler sayesinde o bileziklerin çoğalıp değerleneceğini hiç unutmayın. Uzun bir serüvenden ibaret olan eğitim hayatınızın bir parçası olmak aynı zamanda bu süreçte sizleri doğru ve bilinçli yönlendirmekten memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN