Plonya'da Üniversite

Polonya, başkenti Varşova olan bir Orta Avrupa ülkesidir. Batıda Almanya, güneyde Slovakya, doğuda Belarus, kuzeyde Baltık Denizi, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, güneydoğuda Ukrayna ile komşudur.

Polonya yaklaşık olarak 40 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çok büyük çoğunluğunu Polonyalılar oluştururken, ülkede hatırı sayılır ölçüde başka etnik gruplar da bulunmaktadır. Bunlar; Silezyalı, Kaşuba, Alman, Ukraynalı, Beyaz Rus, Romen, ABD’li ve İngilizlerdir. Ayrıca Polonya’da sayısı 5000 kadar olan Müslüman Tatarlar da yaşamaktadır.

Polonya’nın en belirgin özelliği çok dindar bir millete sahip olmasıdır. Halkın %90’ı Katolik olan Polonya’da, düzenli kiliseye gidip ibadet eden Polonyalı oranı ise %80’dir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Polonya’da modern ve refah düzeyi oldukça yüksek bir yaşam hakimdir. Sanat ve sosyal hayatı dolu dolu yaşayan Polonyalılar, ülkelerinde önemli sanatçı ve yönetmenler yetiştirmişler, önemli sinema okulları ile sinema sektörüne genç yetenekler kazandırmışlardır.

Sosyal Yaşam

Polonya, özellikle son zamanlarda Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biridir. Kültürel etkinlikleri, temiz havası, yeşil alanları, modern ve tarihi mimariyi homojen şekilde yaşatması, sunduğu eğitim olanakları ile birçok turist ve öğrencinin odak noktasıdır.

Polonya’yı bu denli ön plana çıkaran ülkenin yeraltı kaynaklarınca zengin olması, ticarette kendini epey geliştirmiş olması ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuş olmasıdır. Ülke toprakları yeraltı kaynakları bakımından zengin olduğu kadar, tarım alanları açıcınsan da oldukça verimlidir. Ülke topraklarının yarıdan fazlası tarıma elverişlidir ve hemen her türlü tarım ürünü yetiştirilmekte, yetiştirilen ürünlerin bir kısmı da ihraç edilip ekonomiye katkı sağlanmaktadır.

Polonyalıları özel kılan başka bir özellikleri ise ülke olarak eğitime fazlaca önem veriyor olmalarıdır. Polonyalıların %90 iki dilden fazla bilmektedir. Ülkede köklü ve yerleşik bir eğitim düzeni hakimdir. Bu yüzden okur yazar olmayan yurttaş sayısı neredeyse yoktur. Millet olarak kendilerini yetiştirmeyi seven, eğitime ve öğretime önem veren, modern eğitim sistemleri ile geleneksel eğitim sistemlerini homojen şekilde kullanarak sentezleyen bir anlayışla hareket ederler.

Ülkedeki eğitim sistemi, öğrencileri karamsarlığa sevk etmeyen bir şekilde yürütülmektedir. Çünkü liseyi başarı ile tamamlayan her yurttaş herhangi bir sınava girmeden diledikleri bölümlerde üniversite eğitimine başlayabilmektedir. Sınavsız üniversite eğitiminin olması ülkede niteliksiz üniversite eğitimine yol açmamaktadır. Çünkü ilkokul ve liseden gelen temel, köklü ve nitelikli bir eğitim anlayışı hakimdir.

Polonya, Avrupa’nın göbeğinde, Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olmasına rağmen yaşam şartları yönünden Avrupa’dan farklıdır. Sosyal hayatın ve günlük yaşam giderlerinin oldukça uygun olduğu Polonya’da, halk refah içinde yaşamaktadır.  Polonya, biraz kuzeyde ve Avrupa’nın ortasında yer aldığı için yazlar sıcak ama kısmen yağışlı, kışlar ise oldukça soğuk ve uzun geçmektedir.

Polonya mutfağı, bünyesinde bulunan birçok farklı ırktan etkilenmiştir. Alman, Yahudi, Rus, Macar gibi milletlerinden mutfağından esinlenen Polonyalılar oldukça leziz bir mutfağa ve yemek kültürüne sahiptir. Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir. Fakat ülkedeki genç nüfusun neredeyse hepsi İngilizce bilmekte, hatta üniversitelerde Lehçe’nin yanı sıra İngilizce eğitim de verilmektedir.

Polonya’nın resmi para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 Türk Lirası, 1,28 Polonya Zlotisi’ne eşittir. Türk Lirasının Polonya parası karşısında biraz daha değerli oluşu, Polonya’daki yaşam giderlerinin Avrupa’nın diğer ülkelerine ucuz oluşu sebebiyle, Türkiye’den Polonya’ya okumaya giden öğrenciler maddi olarak genelde zorluk çekmemektedirler.

Neden Polonya'da Üniversite?

  • 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren Polonya’da alacağınız üniversite eğitimi ile mavi diploma sahibi olursunuz. Mavi diploma uluslararası geçerliliğe sahiptir, bu sayede sizlere birçok ülkede eğitim ve çalışma imkanı sağlar.

  • Polonya’da eğitim almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Polonya Milli Eğitim Bakanlığı sizden YGS veya LYS sınav puanı talep etmemektedir.

  • Diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında, Polonya üniversitelerinin ücretleri çok daha uygundur. 3500 Euro’dan başlayan üniversite ücretleri, seçmiş olduğunuz bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

  • Polonya üniversitelerinin çoğunda küresel bir dil haline gelen İngilizce eğitim almanız mümkündür.

  • Türkiye’de bitirmiş olduğunuz önlisans programını, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) puanı gerekmeksizin lisans programına tamamlama şansına sahip olabilirsiniz.

  • Polonya’daki üniversitelerin birçoğunda sosyal etkinliklere imkan tanıyan öğrenci klüpleri bulunmaktadır. Özellikle standartların üzerinde olan kampüs kütüphaneleri, öğrencilere nitelikli çalışma ve araştırma ortamı sağlamaktadır.

  • Polonya’da özel üniversitelerde eğitim alabildiğiniz gibi devlet üniversitelerinde de herhangi bir sınav puanı olmaksızın eğitim almanız mümkündür.

  • Üniversitelerin kampüs yurtlarında kalma imkanınız olduğu gibi evlerde de kalabilirsiniz. Polonya’daki kiralık evlerin çoğu eşyalıdır ve merkezi sistem ile ısınmaktadır.

  • Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etme şansı yakalayabilirsiniz. Bulgaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak için ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) ya da YDS (Yabancı Dil Sınavı) sınavlarına girmeniz gerekmemektedir.

Polonya'daki Üniversiteler

Plonya'da eğitim veren önde gelen üniversiteler aşağıda verilen şehirler altında sunulmuştur.

Varşova'da Üniversite Eğitimi

Varşova, Polonya’nın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Yaklaşık nüfusu 1,800,000 olan Varşova’da sosyal hayat oldukça haraketlidir. Polonya’nın en hareketli şehri olma özelliğine sahip Varşova tam bir kültür, sanat ve tarih kentidir.

Avrupa Birliği’ne girmiş olmasına rağmen, hala Euro kullanmaya başlamayan Polonya, bu özelliği sayesinde Avrupa’nın en uygun kültür şehirlerinin başında gelmektedir. Varşova’da şehir içi ulaşım için genelde, metro, tramvay veya otobüs kullanılmaktadır. Toplu taşıma araçlarının oldukça uygun olduğu Varşova’da, öğrenciler için ulaşım ekstra daha ekonomiktir. Varşova’da Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları, şehrin en yoğun ve hareketli olduğu aylardır. Çünkü bu tarihlerde genelde festivaller düzenlenmekte, yerli yabancı birçok turist festivaller için Varşova’yı mesken tutmaktadır.

Varşova’da eğitim alabileceğiniz bazı üniversiteler şu şekildedir:

Wroclaw'da Üniversite Eğitimi

Polonya’nın en çok tarih kokan şehirlerinden biri Wroclaw’dır. 11. Yüzyıldan kalma tarihin izleri bugün hala şehirde görülebilmektedir. Şehirde 11. Ve 13. Yüzyıllara ait tarihi yapılar bulunmakta, bu yapılar yerli yabancı birçok turistin ilgisini toplamaktadır.

Varşova’ya göre iklimin biraz daha ılıman olduğu Wroclaw’da, yaz ayları sıcaklıkla 30 dereceyi bulurken, kışın genelde 0’ın altına düşmemektedir. Şehirde bulunan tramvay ve otobüs hatları, her yeri gezmenizi sağlasa da; yürüyerek ya da bisikletle ulaşım yapmak çok daha keyiflidir. Çünkü Wroclaw küçük ve şirin bir şehirdir.

Wroclaw’da üniversite eğitimi alabileceğiniz bazı okullar şu şekildedir:

Kracow'da Üniversite Eğitimi

Polonya’nın en eski şehri aynı zamanda en büyük üç şehrinden biri Kracow’dur. Kracow şehri genel olarak ülkenin bilim, sanat ve kültür şehridir. Tarih ile birlikte sanat etkinliklerine verdiği önem sayesinde her yıl nüfusunun 6 katı kadar turisti ağırlamaktadır.

Bu kadar ilgi çeken ve bünyesinde bu denli güzellik bulunduran şehir ‘Değeri en bilinmeyen şehir’ seçilmiştir. Bunun sebebi de aslında Kracow’un gördüğü ilgiden çok daha fazlasını hak ediyor olmasındadır. Tarihi yapıları sayesinden ‘Avrupa’nın en iyi korunan Orta Çağ şehri’ olma özelliğine sahip Kracow’da şehir merkezinde yer alan binaların tamamı Orta Çağ dönemine aittir ve muntazam bir güzellik sunmaktadır. Kracow’da şehir içi ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Zaten nüfus yoğunluğunun az olmasının verdiği bir rahatlık varken, sistemli otobüs ve tramvay hatları sayesinde ulaşım çok daha rahat bir hal almaktadır.

Kracow’da eğitim alabileceğiniz bazı üniversiteler şu şekildedir:

Lodz'da Üniversite Eğitimi

Lodz şehri, nüfus bakımından Polonya’nın en kalabalık ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Lodz de diğer Polonya şehirlerinin olduğu gibi, tarih kokan bir şehirdir. Birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapmış, hepsinin kültür ve mimari yapısından küçük dokonuşlar almıştır.

Lodz tarihi bir şehir olmanın ötesinde aynı zamanda gelişmiş bir endüstri şehridir. Yerli ve yabancı pek çok yatırımcı için önemli bir merkez olan Lodz, ekonomi ve ticaret alanında Polonya’nın hatırı sayılır şehirlerindendir.

Lodz şehrinde üniversite eğitimi alabileceğiniz bazı okullar şunlardır:

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN