Farklı Öğrenme Stillileri ve Bu Stillerin Yabancı Dil Öğrenmedeki Önemi

Farklı durum ve olaylar karşısında geliştirilen ve değiştirilebilen tutum ve davranış kalplarına ‘öğrenme’ denir. Henüz yeni doğan bir bebekken başlayan öğrenme, yaşam son buluncaya dek devam eder. Nasıl konuşulacağı, nasıl yemek yenileceği, nerede nasıl davranılacağı gibi temel öğrenme davranışlarının yanı sıra, okulda, arkadaş ortamında, kursta veya evde gerçekleşen eğitim etkinlikleri de öğrenme yoluyla kavranır.

Öğrenme, çok karmaşık olmayan fakat kendi içinde kategorileri olan bir süreçtir. Bunlar;

Görsel Öğrenme

İşitsel Öğrenme

Dokunsal Öğrenmedir.

Öğrenme stilleri her birey için farklı işleyebileceği gibi bir bireyde birden fazla öğrenme stili de benimsenmiş olabilir. Bunun sebebi ise bilişsel ve çevresel ortamlarımızın farklı olması büyük rol oynamaktadır.

Görsel öğrenme stilinde daha çok renkler, şekiller, desenler ve stiller üzerinde odaklanılır. Bazen renkli kağıt ya da kalemler bazense semboller, grafikler, tablolar dikkat çeker. Görsel öğrenme stilini benimsemiş kişiler genelde özenle alınmış notlar, küçük kağıtlara renkli kalemlerle yazılmış kelime kartları, yabancı film ve gazeteler gibi görsel yönden zengin olan araçlarla daha seri ve nitelikli bir öğretim süreci yaşarlar.

İşitsel öğrenme kulağa hitap eden araçlarla öğrenmenin gerçekleştirildiği süreçtir. Bu süreçte dinlenen ses kayıtları, işitilen diyaloglardaki vurgu ve tonlamalar, sesli okumalar yapma ve yüksek sesle tekrar etme gibi eylemler, bu öğrenme sürecinin en etkili öğrenme metotlarıdır. İzlerken aynı zamanda dinlenecek yabancı dizi ve filmler, kitapların dinleme kasetleri, İngilizce olarak sesli bir şekilde okunan ve tekrar edilen kitaplar, işitsel öğrenme aracılığıyla İngilizce öğrenmeye yardımcı eylemlerdir.

Dokunsal öğrenme, masa başı çalışmayı sevmeyen, belli rutinlere sıkışıp kalamayan enerjik bireyler için en ideal öğrenme stilidir. Daha çok gezerek, görerek, yeni yerler ve kültürler keşfederek gerçekleşen öğrenmedir. Hele ki söz konusu yabancı dil öğrenmek olduğunda en etkili öğrenme metotlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta bir dili öğrenebilmenin en rahat ve kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkede bulunmak, o dilin konuşulduğu kültürü tanımak ve keşfetmekten geçer. Bunun için en kestirme yol ise hem kısa hem de uzun süreli olabilecek dil okullarıdır.

Dil okulları fiili varlıkları, ders materyalleri, online sayfaları, ders içi ve dışı etkinlikleri ile hem görsel hem işitsel hem de dokunsal öğrenme stiline hitap etmektedir. Hangi öğrenme metoduna yakın olursanız olun dil okulları sayesinde tüm metotların tatmin edileceğinin garantisini veriyoruz.

Sizler de tahmine dersiniz ki aynı anda birden fazla öğrenme metodunun kullanılması, öğrenme sürecini kolaylaştırırken süreci daha rahat ve keyifli hale getirmektedir. Bu süreci yurtdışında yaşamak ve eşsiz deneyimi yaşayarak keşfetmek istiyorsanız bir an önce bizlerle iletişime geçiniz...

 

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN