Almanya'da Üniversite

Üniversite eğitimi, kişiyi akademik ve iş hayatına hazırlayan, bundan sonraki hayatını etkileyen en önemli süreçtir. Henüz hayata yeni başladığımız 18-20 yaşlarında doğru kararlar vermek, doğru eğitimler almak ve doğru mesleklere yönelmek oldukça zordur.

Özellikle son yıllarda artan apartman üniversiteleri, sadece adı olan bizlere meslek edinme konusunda yol göstermeyen ama bir dünya para ödediğimiz özel üniversiteler ve daha niceleri… Türkiye’de alacağımız her üniversite eğitimi bize dil yeteneği kazandırmayacağı gibi meslek edinme konusunda da yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden yurtdışında tamamlayacağımız bir üniversite eğitimi bize dil becerisi kazandırdığı gibi, seçkin bir okulda nitelikli bir eğitim almamızı da sağlamış olur.

Neden Almanya'da Üniversite Eğitimi?

 • Almanya’daki birçok üniversite dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmiş, başarısı tescillenmiş üniversitelerdir. Buralardan alacağınız üniversite eğitimi ile çok nitelikli ve başarılı bir eğitim süreci geçirmiş olacaksınız.

 • Eğer temel seviyede İngilizceniz varsa, Almancayı öğrenmek sizin için biraz daha kolay olacaktır. Ortak dil ailesinden gelen iki dil birbirine gramer olarak çoğu noktada benzemektedir.

 • Almanya’da çok sayıda Türk göçmen aile mevcuttur. Bu hali ile Almanya Türklerin ikinci vatanı gibidir. Türkiye ile bu kadar ilişkisi olan ve bünyesinde bu kadar Türk barındıran bir ülkeyi daha yakından tanımış olursunuz.

 • Almanya ulaşım olarak Türkiye’ye çok yakındır. Maddi olarak sizi sarsmayacak ulaşım bedelleri ile Almanya’ya da üniversite eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Avrupa’da, İngilizceden ziyade Almanca daha çok konuşulmaktadır. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, Avrupa ülkeleri ile ilişki gerektiren bir durum olduğunda, Almanca biliyor olmak sizin en büyük avantajınız olacaktır.

 • Almanya ve Türkiye arasında sürekliliği olan ve sistemli bir ticaret ilişkisi vardır. Almanca biliyor olmanız ve Almanya’da bir üniversitede eğitimi almış olmanız bu noktada sizi sektörde kıymetli ve ayrıcalıklı kılacaktır.

 • Avrupa’da, en çok konuşulan dil olan Almanca ile üniversite eğitimi almanız, Almanya’da veya diğer Avrupa ülkelerinde çalışma şansı yakalamanızı sağlayacaktır.

 • Türkiye’de 1000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır. Almanya’da tamamlayacağınız üniversite eğitimi, bu şirketlerde iş bulmanız ve kademe atlamanız kolaylaşacaktır. Yani Almanya’da üniversite eğitimi size hem Avrupa’da hem de Türkiye’de istihdam imkanı sağlayacaktır.

 • Almanya’da üniversite eğitimi alabileceğiniz şehirler; Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münih gibi gelişmiş ve merkezi şehirlerdir. Üniversite eğitiminiz sırasında Avrupa’nın en modern şehirlerini görme ve deneyimleyerek keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Almanya’nın dünya ekonomisinde ve sanayisinde önemi her geçen gün artmaktadır. Almanya’nın ekonomi ve sanayideki gücü arttıkça Almanca daha da gerekli olmaya başlamıştır. Bu sebeple siz, birçok sektör tarafından ‘aranan kişi’ olabilirsiniz.

 • Diğer pek çok Avrupa şehrinin tersine Almanya’da sosyal yaşam oldukça uygundur. Yeme, içme, barınma gibi tüm temel yaşam ihtiyaçlarınızı aylık ortalama – 500-600 Euro ile sağlayabilirsiniz.

 • Avrupa’daki diğer üniversite eğitimleri ile kıyaslandığında, Almanya’daki üniversiteler çok daha ekonomiktir. Maddi olarak sizi sarsmayacaktır.

 • Almanya’da Türk sayısının çok olması, gittiğinizde kültürel olarak bocalamamanıza ve uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Çünkü Türk restoranları ve esnafı sayesinde gittiğiniz bir şehre daha kolay adapte olabilirsiniz.

Berlin'de Üniversite Eğitimi

Berlin hem Almanya’nın başkenti hem de en büyük şehridir. Berlin’in tarihi 14. Yüzyıla kadar dayanır. Oldukça eski, tarihi ve kültürel zenginliği olan bir şehirdir. Berlin, Almanya’nın kuzey bölgesinde olduğu için yıllık ortalama sıcaklık dereceleri oldukça düşüktür. En sıcak olan yaz aylarında sıcaklık 17-18 derece iken, Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık genelde 0’ın altındadır.

Berlin tarih boyunca sürekli göç alan bir şehir olmuştur. 17. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar, Avrupa’nın pek çok ülkesinden göç almış ve almaya da devam etmektedir. Şehrin bu denli göç alması, etnik çeşitliliği ve kültürel zenginliği sağlamıştır.

Berlin’de ortalama 200.000 Türk yaşamaktadır. Dolayısıyla özellikle Berlin’de Türk lokantalarına, Türk yemek ve kültürüne rastlamak kaçınılmazdır. Berlin aynı zamanda bir metropol olduğu için, ekonomik dinamiğin büyük kısmını hizmet sektörü yüklenmiştir. Bunun dışında sanayi ve teknolojinin yanında az olsa tarım yapılmaktadır.

5 yüzyıllık tarihi ile Berlin, Avrupa’nın hem en tarihi hem de en modern ve teknolojik şehridir. Dünyanın en gelişmiş metro hatlarından birinin kullanıldığı şehirde, metro saatleri 1 dakika bile program dışına çıkmamaktadır. İlk gördüğünüzde sizi şaşkına çevirecek ölçüde karmaşık gözüken metro hattı ile şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmek oldukça rahattır.

Berlin aynı zamanda festival ve sanatsal etkinlikler konusunda oldukça aktif bir şehirdir. Birçok festivalin düzenlendiği şehirde, aralarında en dikkat çekeni her yıl Türklerin de yoğun ilgi duyduğu Berlin Film Festivalidir. Her yıl Şubat ayında düzenlenen festival yerli ve yabancı tüm sinemaseverlerin ilgisini çekmektedir.

Berlin’de üniversite eğitimi alabileceğiniz bazı okullar şu şekildedir;

Frankfurt'ta Üniversite Eğitimi

Frankfurt şehri, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın en büyük beşinci şehridir. Frankfurt yaşam şartları ve refah düzeyine bakıldığında Almanya’nın en zengin şehri olma özelliğine sahiptir. Dev otomobil şirketlerinin fabrikaları, ağır sanayi ve ilaç sanayi gibi endüstri alanının son derece ilerlemiş olduğu Frankfurt, gelişmişliğini ve zenginliğini de içinde bulunmuş olduğu sanayi kenti olma özelliğinden almaktadır.

Frankfurt aynı zamanda dünyanın en yoğun havaalanlarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Hızlı tren, otobüs ve omnibüs gibi ulaşım araçları sayesinde trafik probleminin olmadığı şehir, yeşil alanları ile tüm doğaseverlerin uğrak yeridir.

Frankfurt’u bu kadar bilinir kılan diğer özelliği ise bir ‘fuar şehri’ olmasıdır. Büyük fuar alanları ile düzenli şekilde fuarlar düzenlenmekte, yerli ve yabancı iş dünyasının büyük markaları ve yöneticileri bu fuarlarda bir araya gelmektedir.

Frankfurt’ta üniversite eğitimi alabileceğiniz bazı okullar şu şekildedir;

Münih'de Üniversite Eğitimi

Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir. Hamburg şehrinde nüfus çoğunluğunu Almanlar oluştururken, Türkler bu şehirde önemli bir azınlık durumundadır. Münih’te yaklaşık 44 bin Türk bulunur.

Münih, Almanya’nın teknoloji noktasıdır. Teknoloji alanında BMW, Siemens gibi birçok büyük firmanın merkezleri Münih’te yer almaktadır. Şehrin teknoloji alanında bu kadar ön planda oluşu, teknik üniversitelerin de Münih’te konumlanmasına olanak sağlamıştır.

Münih’te şehir içi ulaşım, metro, tramvay, tren, otobüs, taksi ve bisiklet gibi ulaşım araçları ile sağlanmaktadır. Almanya’nın hemen her şehrinde görülen disiplin ve düzen Münih için de söz konusudur. Hiçbir ulaşım aracı saatini şaşmamakta, düzen bozulmamaktadır.

Münih’teki en önemli festival, Ekim ayında düzenlenen Bira festivalidir. Festival zaman tüm Almanlar herhangi bir taşkınlığa ya da olumsuzluğa izin vermeden, eğlenmekte ve hoş zaman geçirmektedirler.

Münih’te eğitim alabileceğiniz üniversiteler şu şekildedir;

Hamuburg'da Üniversite Eğitimi

Hamburg, Almanya’nın en büyük ikinci şehridir. Ülkenin en kuzeyinde yer alan Hamburg, Almanya’nın en büyük limanına sahiptir. Bu limanla beraber Almanya’nın kapıları yurtdışına açılmaktadır. Hamburg aynı zamanda havacılık sektörünün de ön planda olduğu bir şehirdir. Uçak üretimi konusunda dünyanın en büyük üçüncü şehri olma özelliğine sahiptir.

Hamburg şehrini güzel kılan ise doğal güzellikleridir. Şehrin hemen hemen her yerinde büyük parklar ve yürüyüş yolları görebilirsiniz. Şehrin düz bir alan üzerine kurulmuş olması bisikletle ulaşımı kolaylaştırmakta, insanları güzel havalarda yürümeye sevk etmektedir. Otobüs, metro ve trenin yaygın olarak kullanıldığı şehirde, ulaşım problemi yaşanmamaktadır.

Hamburg’u cazip kılan diğer bir özelliği ise gotik mimari yapıları ile görenleri mest ediyor olmasıdır. Tarihi gotik yapılar şehrin her yerinde bulunmakta, gören herkesi büyülemektedir.

Hamburg üniversitesi Almanya'da eğitim hayalleriniz için güzel bir alternatiftir.

Köln'de Üniversite Eğitimi

Köln, Almanya’nın dördüncü büyük şehridir. Orta Çağ’dan günümüze kadar şehrin önemli olan özelliği bir ticaret merkezi oluşudur. Köln’de ticaret ve ekonominin gelişmiş olması, göç almasının en önemli sebebi olarak gösterilmektedir. Ticari bir merkez olarak Köln, başta Türkler olmak üzere, balkanlardan ve diğer Avrupa şehirlerinden göç alarak etnik çeşitliliğini artırmıştır.

Köln’de otobüs, tramvay ve tren ile şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. İlk bakıldığında karışık gibi gözüken otobüs ve tramvay düzeni, aslında şehir hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Romalılar Köln için: ‘Köln’ü görmeyen, Almanya’yı görmemiş demektir.’ Diyerek, Köln’ün ne kadar güzel ve büyüleyici bir şehir olduğunu dile getirmektedirler.

Köln üniversitesi Almanya'da üniversite eğitimi için güzel bir alternatiftir.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN