İngiltere'de Üniversite

Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu İngiltere’de lisans, yüksek lisans veya doktora yapmak birçok kişinin hayalidir. İngiltere’deki üniversitelerin herhangi birinde bir eğitim aldığınızda kariyerinize yapmış olduğunuz yatırımın uluslararası bir geçerliliği olacaktır. Bu üniversitelerin çoğunun Türkiye’de denklikleri de mevcuttur.

Eğer İngiltere’de bir üniversite eğitimi almak istiyorsanız öncelikle şu şartları yerine getirmeniz gerekir:

1-    Belli bir İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekir. İstenen seviye, okuldan okula değişmekle beraber genellikle en az IELTS 5,5 skoru istenir.
2-    Lisans eğitimi alacaksanız lise not ortalamanızın en az 3.00 olması beklenir.

Bu şartları tamamlıyorsanız eğer yabancı öğrenciler için lisans eğitimi alabilmenin ilk aşaması olan Foundation programlarına katılmaya hak kazandınız demektir.

Üniversite Hazırlık Programları (Foundation – A-Level)
Foundation programları İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen öğrencileri lisans eğitimine hazırlayacak programlardır. Bunlar genellikle yoğunlaştırılmış olup 1 yıl sürelidirler, ancak İngiltere’nin en iyi okullarına gitmek istiyorsanız A-Level kursları denilen 2 yıl süreli üniversite hazırlık programlarına katılmanız gerekir. İngiltere’de üniversite hazırlık programlarını en az %70 başarıyla tamamlamalısınız ki lisans eğitiminiz için bir üniversiteye başvurmaya hak kazanabilesiniz.

Foundation programına girebilmek için belli bir İngilizce seviyesine ihtiyaç vardır. Eğer İngilizce seviyeniz bir foundation programı için yeterli değilse öncesinde birkaç aylık bir dil eğitimi alabilirsiniz. Bu konuda Academy Universal danışmanları sizleri en iyi şekilde yönlendirecektir.

Bu programlarda genellikle fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimler gibi temel dersler ve lisansta almak istediğiniz eğitime hazırlık oluşturabilecek dersler alırsınız. Bu şekilde aynı zamanda İngiltere’de yaşam ve üniversite eğitimine de bir giriş yapmış olursunuz.

Üniversite hazırlık programları üniversitelerin bünyelerinde olabileceği gibi bağımsız kurumlar da olabilir. Önemli olan sizin göstermiş olduğunuz başarıdır. Bu hazırlık programlarında kimi zaman temel derslere ek olarak İngilizce dersi de alabilirsiniz. İngilizce seviyenizi mutlaka bir sınavla belgelemeniz gerekir.

İngiltere’de Lisans Eğitimi
İngiltere’de lisans eğitimi genellikle 3 yıldır, ancak bazı programlar 4 yıl süreli olabilir. Bir foundation programıyla birlikte de toplamda 4 – 5 yılı bulabilir. Bu da yaklaşık olarak Türkiye’de alacağınız eğitim süresiyle aynı olacaktır. Ancak bazı teknik farklılıklar söz konusu olacaktır. Örneğin, Türkiye’deki eğitim sistemine göre her bir sene 2 dönem içerirken İngiliz eğitim sisteminde her bir sene 3 dönemden oluşur. Her bir dönem de yaklaşık 10 – 12 hafta sürer. Yani yaz dönemini de kapsayan bir eğitim sistemi vardır. Türkiye’de yaz dönemi genellikle tatildir ya da iki ana dönem içerisinde başarısız olduğu dersleri telefi etmek için tekrar aynı dersin verilebileceği bir dönemdir.

Üniversiteler çoğunlukla Eylül – Ekim gibi açılırlar. Ancak başvuruların yaklaşık 1 yıl öncesinden yapılması gerekir, çünkü evrak toparlama, vize, başvuru ve yerleşme süreçleri zaman alan prosedürlerdir.İngiltere’ye üniversite öğrencisi olarak başvuracaksanız eğer Tier4 General Student Visa’ya başvurmanız gerekir. Bu vize türüyle İngiltere’de haftalık 10 saatlik bir çalışma iznine sahip olursunuz. Bu sizin eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılamaz ama size iyi bir cep harçlığı verir ve aynı zamanda güzel bir deneyim edinmiş olursunuz.

Başvuru Süreci
İngiltere’de bir üniversite hazırlık programını başarıyla bitirdikten sonra okumak istediğiniz 5 okulu, öğrencileri üniversiteye yerleştirme fonksiyonuna sahip bir kurum olan UCAS’e (Universities & Colleges Admissions Service) iletmeniz gerekir. Bu kurum, işlemleri online olarak yürütür. Başarı seviyenize göre sizi seçtiğiniz okullardan birine yerleştirir. Eğer hiçbirine yerleşemezseniz UCAS, bilgilerinizi uygun olabilecek başka okullara gönderir.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN