İngiltere'de Dil Okulu

Resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan ülke, 4 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’dir. Öğrencilerin dil eğitimi için çok tercih ettikleri bölge İngiltere’dir. Avrupa’nın batısında yer alan İngiltere, ekonomi, sanat, eğitim ve kültür alanlarında tüm dünyayı etkilemiş oldukça güçlü bir ülkedir. Para biriminin Sterlin olduğu İngiltere krallıkla yönetilmektedir.

İngiltere’de Yaşam

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için eğitim ücretleri ve süreci kadar İngiltere’deki yaşam standartları ve olanakları da önemlidir. Özellikle uzun süreli dil eğitimi düşünen öğrenciler için konaklamadan, yemeğe, şehir içi ulaşımdan, ülkedeki sosyal ve kültürel aktivitelere kadar her şey önem arz etmektedir. Bu yüzden eğitim olanaklarından önce İngiltere’deki sosyal yaşantıyı bilmek yararlı olacaktır.

İngiltere köklü tarihine karşın teknolojiyi ve modernizmi içselleştirebilmiş, geleneklerine bağlı kalırken zamanı yakalamayı da ihmal etmemiş ender rastlanılan ülkelerdendir. Sokaklarının özgürlük koktuğu, eğitim kurumlarının tarihle bezendiği bu eşsiz ülke cana yakın insanları sayesinde kısa sürede alışılabilir bir hale gelerek insanda bağımlılık yapmaktadır. Yolda yürürken tanımadığınız bir insanın size selam verdiğini veya gülümsediğini görmek, bir şeyler sorduğunuzda tüm içtenlikleri ile yardımcı olmaya çalıştıklarını hissetmek ülkede yabancı olarak insana kendini güvende ve evinde hissettirmektedir.

İngiltere’nin en dikkat çeken özelliği tarihine verdiği önemdir. Öyle ki adım attığınız her şehirde tarihi binalara rastlayabilmekte, eski tiyatro ve sinema binalarını yakından görme ve müzeleri gezebilme şansınız bulunmaktadır. Özellikle Oxford, Cambridge, Bath, Liverpool gibi şehirlerde tarihin izlerini hala taşıyan eğitim kurumlarına rastlamanız kaçınılmazdır.

İngiltere mutfağı farklı kültürleri bünyesinde barındırmasından dolayı oldukça çeşitli yapıdadır. Hemen her kültüre ait bir restoran veya yiyecek bulmanız mümkündür. Eğer farklı mutfaklara açık bir damak zevkiniz yoksa Türk restoranlarını, Türk yemeklerini ve hatta Türk ürünlerini satın alabileceğiniz birçok retoran, cafe ve market bulabilirsiniz. Fiyatlar genellikle biraz yüksek olmakla birlikte özellikle Londra’da çok ucuza güzel yemekler de bulmanız mümkündür.

İngiltere’de şehir içi ulaşım oldukça rahat ve konforludur. Taksi, otobüs ve trenlerin dışında metro ile ulaşım en çok yaygın olan ulaşım araçlarıdır. Ulaşım ağının bu kadar sistemli ve rahat olması hem şehir içi hem de şehirler arası ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

 

İngiltere’de Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri İngiltere’dir. İngiltere’de dil eğitimi almak öğrencilere İngilizcenin ötesinde yeni bir kültürü ve ülkeyi yakından tanıma ve keşfetme fırsatı sunmaktadır. Nitelikli dil okullarının yanı sıra yüksek hayat standartları ile İngiltere, dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için en ideal seçeneklerden biridir.

İngiltere’de dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin genelde öncelikli tercihi Londra olmaktadır. Londra, İngiltere’nin kalbi, eğitim kurumlarının ise başkentidir. Dolayısıyla burada çok sayıda dil okuluna rastlamak kaçınılmazdır. Londra, kozmopolit bir şehirdir. Kozmopolit bir şehir yapısının bulunması kültür çeşitliliğini de artırmaktadır. Öyle ki Londra’da dil eğitimi almak için dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrenciler şehrin farklı renklerini ve zenginliklerini oluşturmaktadırlar. Bu yüzden dil eğitimi giden ve pratik yapmak isteyen öğrenciler için tüm olanaklar bulunmaktadır.

Londra, büyük ve farklı bölgelerden oluşan kalabalık bir şehir olmasına rağmen şehir içi ve şehirler arası ulaşım sistemleri sayesinde bir yerden başka bir yere gitmek oldukça kolaydır. Özellikle Londra metro hattı şehir içi ulaşım ağının büyük bir kısmını oluşturmakta ve şehir içi trafiği rahatlatmaktadır.

Londra dışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı lokasyonlar da bulunmaktadır. Özellikle yaz dönemlerinde Brighton’da dil eğitimi, Oxford’da dil eğitimi veya Cambridge’de dil eğitimi sıklıkla tercih edilen opsiyonlar arasında bulunmaktadır. Hem denizin hem kumsalın hem de nitelikli dil okullarının tadını çıkarmak isteyen öğrenciler için Brighton’da dil eğitimi ideal olacaktır. İngiltere’nin sahil kasabası olan Brighton hem ekonomik hem de Londra’ya yakın oluşu sebebi ile öğrencilerin tüm beklentilerini karşılamaktadır.

Üniversite öğrencilerinin en yoğun olduğu Oxford’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için de farklı dil okulu seçenekleri bulunmaktadır. Dünyanın en nitelikli üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’nin bulunduğu şehirde tarih kokan kurs binalarında dil eğitimi alabilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir başka şehir de Cambrigde’dir. Cambridge’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için beklentilerine uygun dil okulu seçenekleri bulmak mümkündür.

İngiltere’de İngilizce eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı seçenekler bulunabilmektedir. 16 yaşından büyükler için yetişkin kurs programları mevcutken, 16 yaşından küçükler için de yaz okulları bulunmaktadır. Özellikle Londra’da yaz okulu ve Brighton’da yaz okulu düşünen küçük öğrenciler için kolej binalarında ve kampüs alanı içerisinde gerçekleşen dil eğitimleri oldukça öğretici ve öğrenciyi tatmin edici niteliktedir.

Neden İngiltere’de Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi dendiğinde ilk adres genellikle İngiltere olmaktadır. İngiltere’de dil okuluna gitmenin ne gibi avantajlar sağladığını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Her şeyden önce İngiltere, İngilizcenin anavatanıdır. İngiltere’nin İngilizcenin doğduğu topraklar olması onu hem özel hem de ayrıcalıklı kılmaktadır.
  • Türkiye’deki İngilizce kursları pratik konusunda zayıftır, bu yüzden günlük hayatı idame edebilecek kadar İngilizce öğrenmeye çalışmak epey zaman alır. Oysaki İngiltere’ye adım attığınız andan itibaren önce konuşmayı öğrenirsiniz.
  • İngiltere’deki dil okulları İngilizce eğitiminin yanı sıra öğrencileri başka alanlarda da kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak ek dersler sunmaktadırlar. İş İngilizcesi, Sınav Hazırlık İngilizcesi veya farklı uzmanlık alanlarına hitap eden İngilizce programları bunların arasında yer almaktadır.
  • İngiltere’deki dil okulları, öğrencilerin öğrendiklerini pratiğe dökebilmeleri için ders dışı sosyal aktivitelere oldukça fazla zaman ayırır ve önem verirler.
  • İngiltere ile Türkiye arasında yalnızca 4 saatlik bir uçuş mesafesi bulunmaktadır, yani Amerika, Kanada gibi ülkelere nazaran çok daha yakındır. İki ülke arasındaki saat farkı ise sadece 2 saattir.
  • İngiltere’de dil eğitimi için aldığınız vizeyle Birleşik Krallık ülkelerinin tümünü ziyaret edebilirsiniz.
  • İngiltere çok kültürlü bir yapıya sahiptir.Eğitim aldığınız süre boyunca onlarca farklı kültürden insanla tanışma ve arkadaşlık etme fırsatı bulabilirsiniz.
  • İngiltere’de aldığınız dil eğitiminden sonra Türkiye’ye döndüğünüzde bu deneyim kariyerinizde size sağlam bir referans olacaktır.
  • İngiltere dünyaca ünlü çok sayıda firmanın merkezinin bulunduğu bir ülkedir. Eğitiminiz sırasında buradaki firmalar ile bağlantı kurabilir, kariyerinizde yeni sayfalar açma imkanını yakalayabilirsiniz.
  • İngiltere’de dil eğitimi almak kişiye hem özgüven hem de donanım kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra doğru yerde doğru İngilizceyi öğrenme, yeni bir kültürü keşfetme ve farklı kültürlerle tanışma da İngiltere’de dil okuluna gitmenin avantajları arasındadır.

 

İngiltere’deki Dil Okulları

Yurtdışında dil eğitimi söz konusu olduğunda akla gelen ilk ülke genelde İngiltere’dir. Amerika, Kanada, Avustralya, İrlanda gibi ülkelerde yer alan dil okullarının genelde İngiltere’de de kursu bulunmaktadır. Bu durum dünya standartlarında ve yüksek kalitede eğitim anlayışını doğurmaktadır.

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin finansal durumlarına göre farklı bütçedeki dil okulları ile anlaşmaları muhtemeldir. Londra’da dil eğitimi almak daha maliyetli iken Oxford’daki dil okulları veya Brighton’daki yaz okulları daha ekonomik olabilmektedir. Bu yüzden İngiltere’de genel olarak pahalı bir ülkedir yanılgısı yerine kendi bütçenize uygun okullar da bulabileceğinizi unutmamanız da yarar vardır.

İngiltere’de En Çok Tercih Edilen Şehirler

Londra
Londra, İngiltere’nin başkentidir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir ve çok fazla kültürden insanın bir arada yaşadığı ve bu kültür çeşitliliğinin de önemli ölçüde şekillendirmiş olduğu bir şehirdir. Gelişmiş metro ağıyla her yere ulaşmak mümkündür ve şunu da belirtmek gerekir ki bu metro sistemi tarihi bir sistemdir. Verilen anonsların bile bugüne ait olmadıklarını duyduğunuzda kolayca anlayabilirsiniz. Şehrin her yerinde tarihi bir hava eser ancak dünyanın ekonomisini belirleyen iş merkezlerinden de biridir. Muhteşem parkları, müzeleri, her akşam sergilenen müzikaller gibi birçok aktivitenin yapılabileceği, dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir.

Brighton
Brighton aslında bir şehirden ziyade ülkenin güneyinde yer alan bir sahil kentidir. Brighton ve Hove denilen şehre bağlıdır. Brighton kentinin ilk kuruluşu 1700’lü yıllara dayanır. O zamanlarda tedavi amaçlı denize girme bir süre sonra İngiltere’nin zenginlerinin yaz mevsiminde tatil amaçlı denize girme eğilimine dönüştüğü zamanlarda şekillenmeye başlamıştır. Bugün her kesimden insanın içinde yaşadığı kent, hala bir tatil mekanı gibidir. Londra’ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta olması, Brighton’ın bir diğer güzel yanıdır. Özellikle yaz mevsiminde kısa süreli dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından çoğunlukla tercih edilen yerlerden biridir.

Bournemouth
Tıpkı Brighton gibi Bournemouth da yabancı öğrencilerin sıkça tercih ettikleri bir sahil kasabasıdır. Londra’ya çok uzak olmamakla birlikte her türlü alış-veriş ihtiyacınızı kolayca karşılayabileceğiniz bir çok mekanın bulunduğu bir yerdir. Özellikle sörfe meraklı olanlar için Bournemouth’daki dil okulları her zaman tercih sebebi olmuştur.

Oxford
Tarihi 8. Yüzyıla dayanan Oxford, dünyaca ünlü Oxford Üniversitesinin bulunduğu İngiltere şehridir. Londra kadar büyük bir şehir değildir fakat tam bir üniversite şehridir ve Londra’ya yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar uzaklıktadır. Müzeler, tiyatrolar, sinemalar gibi birçok kültürel aktivite imkanlarna da sahiptir. Oxford aynı zamanda yemyeşil bir şehirdir ve çok güzel parklara sahiptir. Oxford da kesinlikle İngiltere’de görülmeye değer bir başka şehirdir.

Cambridge
Oxford gibi Cambridge de dünyanın en iyi üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Cambridge üniversitesinin bulunduğu bu şehir de bir öğrenci şehridir. Kültürel anlamda en az Oxford kadar zengin bir aktivite kapasitesine sahiptir. Yıllın belli zamanlarında ve özellikle yaz mevsimlerinde festivaller düzenlenir. İngiltere ve İrlanda çıkardıkları müzik gruplarıyla özellikle ünlüdür ve Cambridge’in Pink Floyd’un memleketi olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

 

İngiltere’de Dil Eğitiminin Ortalama Maliyeti

 

LONDRA

           
 

1 Aylık

2 Aylık

3 Aylık

4 Aylık

5 Aylık

6 Aylık

standart programokul ücreti

880

1760

2640

3200

4000

4800

yoğun program okul ücreti

1160

2320

3480

3760

4700

5640

konaklama

1160

2320

3480

4640

5800

6960

konaklama bulma

35

35

35

35

35

35

havaalanı karşılama

126

126

126

126

126

126

yaşam masrafı

1000

2000

3000

4000

5000

6000

kayıt ücreti

100

100

100

100

100

100

vize

85

85

85

85

85

85

materyal

40

80

120

160

200

240

sigorta

100

100

100

100

100

100

uçak bileti

1000

1000

1000

1000

1000

1000

STANDART İNGİLİZCE TOPLAM

£4.526,00

£7.606,00

£10.686,00

£13.446,00

£16.446,00

£19.446,00

YOĞUN İNGİLİZCE TOPLAM

£4.806,00

£8.166,00

£11.526,00

£14.006,00

£17.146,00

£20.286,00

             

BRIGHTON

           
 

1 Aylık

2 Aylık

3 Aylık

4 Aylık

5 Aylık

6 Aylık

standart program

800

1600

2400

3200

4000

4800

yoğun program

1000

2000

3000

4000

5000

6000

konaklama

640

1280

1920

2560

3200

3840

konaklama bulma

35

35

35

35

35

35

havaalanı karşılama

126

126

126

126

126

126

yaşam masrafı

800

1600

2400

3200

4000

4800

kayıt ücreti

100

100

100

100

100

100

vize

85

85

85

85

85

85

materyal

40

80

120

160

200

240

sigorta

100

100

100

100

100

100

uçak bileti

1000

1000

1000

1000

1000

1000

STANDART PROGRAM TOPLAM

£3.726,00

£6.006,00

£8.286,00

£10.566,00

£12.846,00

£15.126,00

YOĞUN PROGRAM TOPLAM

£7.652,00

£6.406,00

£8.886,00

£11.366,00

£13.846,00

£16.326,00

             

BOURNEMOUTH

           
 

1 Aylık

2 Aylık

3 Aylık

4 Aylık

5 Aylık

6 Aylık

standart program

720

1440

1800

2880

3600

4320

yoğun program

800

1600

2160

2880

3600

4320

konaklama

480

960

1440

1920

2400

2880

konaklama bulma

35

35

35

35

35

35

havaalanı karşılama

126

126

126

126

126

126

yaşam masrafı

800

1600

2400

3200

4000

4800

kayıt ücreti

100

100

100

100

100

100

vize

85

85

85

85

85

85

materyal

40

80

120

160

200

240

sigorta

100

100

100

100

100

100

uçak bileti

1000

1000

1000

1000

1000

1000

STANDART PROGRAM TOPLAM

£3.486,00

£5.526,00

£7.206,00

£9.606,00

£11.646,00

£13.686,00

YOĞUN PROGRAM TOPLAM

£3.566,00

£5.686,00

£7.566,00

£9.606,00

£11.646,00

£13.686,00

             

OXFORD

           
 

1 Aylık

2 Aylık

3 Aylık

4 Aylık

5 Aylık

6 Aylık

standart program

860

1720

2280

3040

3800

4560

yoğun program

1040

2080

2760

3680

4600

5520

konaklama

640

1280

1920

2560

3200

3840

konaklama bulma

35

35

35

35

35

35

havaalanı karşılama

126

126

126

126

126

126

yaşam masrafı

800

1600

2400

3200

4000

4800

kayıt ücreti

100

100

100

100

100

100

vize

85

85

85

85

85

85

materyal

40

80

120

160

200

240

sigorta

100

100

100

100

100

100

uçak bileti

1000

1000

1000

1000

1000

1000

STANDART PROGRAM TOPLAM

£3.786,00

£6.126,00

£8.166,00

£10.406,00

£12.646,00

£14.886,00

YOĞUN PROGRAM TOPLAM

£3.966,00

£6.486,00

£8.646,00

£11.046,00

£13.446,00

£15.846,00

             
             

CAMBRIDGE

           
 

1 Aylık

2 Aylık

3 Aylık

4 Aylık

5 Aylık

6 Aylık

standart program

800

1600

1920

2560

3200

3840

yoğun program

1000

2000

2400

3200

4000

4800

konaklama

640

1280

1920

2560

3200

3840

konaklama bulma

35

35

35

35

35

35

havaalanı karşılama

126

126

126

126

126

126

yaşam masrafı

800

1600

2400

3200

4000

4800

kayıt ücreti

100

100

100

100

100

100

vize

85

85

85

85

85

85

materyal

40

80

120

160

200

240

sigorta

100

100

100

100

100

100

uçak bileti

1000

1000

1000

1000

1000

1000

STANDART PROGRAM TOPLAM

£3.726,00

£6.006,00

£7.806,00

£9.926,00

£12.046,00

£14.166,00

YOĞUN PROGRAM TOPLAM

£3.926,00

£6.406,00

£8.286,00

£10.566,00

£12.846,00

£15.126,00

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN