Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da yüksek lisans, 1 veya 2 sene sürebilir.  Senelik eğitim birçok okulda, tıpkı Türkiye’deki gibi 2 dönemden oluşur: Güz dönemi ve Bahar dönemi. Bunlar da Eylül ve Şubat aylarında eğitimlere başlarlar. Başvurularınızı en geç son 6 ay kala başlamamız gerekebilir. Kimi üniversiteler de aynı İngiltere’deki gibi 1 senelik eğitimi 3 döneme yayabilirler. Elbette ki bu, üniversiteden üniversiteye değişen bir konudur. Bu konuda eğitim danışmanlarımız sizleri doğru şekilde yönlendirecektir.

Kanada’da bir yüksek lisans programına başvurabilmeniz için Türkiye’deki 4 yıllık üniversitelerden birini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

Kanada’da eğitim dili kimi yerlerde Fransızca kimi yerlerde de İngilizcedir. Okumak istediğiniz okul hangi dilde eğitim veriyorsa o dile olan yeterliliğinizi belgelemeniz gerekecektir. Fransızca eğitim veren okullar için net bir şey söylemek yanlış olacaktır çünkü her okulun farklı bir sistemi olabilmektedir. Anca İngilizce eğitim veren okullar için göstermeniz gereken yeterlilik belgesi çoğunlukla TOEFL veya IELTS’dir. Ayrıca birçok üniversite yüksek lisansa giriş için ABD’de her zaman gerekli olan GRE veya GMAT gibi sınav skorlarını da görmek isteyebilir. Kanada’da üniversitelerin çoğu, öğrenci kabulünde kriterlerini kendileri koydukları için her üniversite bu sınav skorlarını istemeyebilir de.

Lisans not ortalamasının da Kanada’da bir yüksek lisans programına girmede büyük önemi vardır. En az 3.00 not ortalaması genel olarak öğrenciden istenen kriterlerden biridir. Kimi yerlerde 2.50 üzeri not ortalaması da geçerli olabilir ama bu not ortalamasıyla Kanada’da bir üniversiteye kaydolmak tamamıyla imkansız olmasa da düşük bir ihtimal olacaktır.

Referans ve niyet mektupları da Kanada’da lisans eğitimine kabulde olduğu gibi yüksek lisans eğitimine kabulde de önemli rol oynar. Öğrencinin lisans döneminde ne kadar başarılı olduğunu ve yüksek lisans yapmak istediği bölüm için uygun olduğunu bir öğretim görevlisinin belirtmiş olduğu referans mektupları yüksek lisans programlarına kabulde önemli bir yer tutar. Bunun yanında öğrencinin kendisinin yazacağı niyet mektubu da çok önemlidir. Bu programı neden istediğini en makul şekilde anlatabilmek çok önemlidir.

Kanada’da yüksek lisans fiyatları Türkiye’deki Özel üniversite fiyatlarıyla çok yakındır. Yıllık yaklaşık 10.000 – 20.000 CAD kadar bir eğitim masrafı vardır. Aynı fiyatlara Kanada’da eğitim almak her zaman çok daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

BİLGİ FORMU (Her Türlü Soru ve Öneriniz İçin Bize Ulaşın)
 
DİL OKULLARI
ÜNİVERSİTELER
BAŞARI HİKAYELERİMİZ
REFERANSLARIMIZ
OKUMADAN YURTDIŞINA GİTMEYİN

YURTDIŞI EĞİTİM HABERLERİ

ÜCRETSİZ BİLGİ İSTEYİN
WHATSAPP'TAN SORUN